Strona główna > Artykuł

"Nasza szkoła" - reportaż Antoniego Rokickiego

Studio Reportażu i Dokumentu

Pierwsze miłości i przyjaźnie. Lata beztroskiej zabawy, wyjazdów, imprez. Czas wytężonej nauki, przygotowań do matury, egzaminu na prawo jazdy. Czas poszukiwania własnych dróg:  zawodowych i prywatnych. Szkoła średnia to z pewnością jeden z najintensywniejszych okresów w życiu wielu z nas. Dojrzewamy, marzymy, zdobywamy doświadczenia, które kształtują nasze wyobrażenie o nas i o świecie.  

Festiwal ŻUK XL Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Warszawiefot. Antoni Rokicki

"Nasza szkoła" – reportaż Antoniego Rokickiego

Na warszawskiej Woli, niedaleko stacji kolejowej Warszawa Ochota, znajduje się XL Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stefana Żeromskiego w Warszawie. To miejsce z ciekawą historią, które od siedemdziesięciu lat przyciąga młodych ambitnych ludzi z Warszawy i okolic. W szkole obowiązuje tzw. inteligencki kodeks etyczny według Stefana Żeromskiego, zatytułowany „Świat jako zadanie”. Są w nim opisane wartości, takie jak: wrażliwość, patriotyzm czy chęć zmiany świata na lepsze.

– To wartości, które zostały mi tutaj przekazane. Warto je mieć w sobie, bez względu na upadki – mówi Agnieszka Borzym, absolwentka XL Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Warszawie. Naukę w szkole średniej rozpoczęła w 1983 roku, niedługo po zakończeniu stanu wojennego w Polsce. Zapytana o wspomnienia z liceum, opowiada o licznych szkolnych akademiach, najlepszych prywatkach u znajomych i o marzeniach o aktorstwie. – Były to najbardziej kolorowe lata – uważa.

Niektórzy absolwenci szkoły przy ul. Platynowej 1 wrócili do tego miejsca po latach, ale w nowej roli. Aneta Kozłowska jest nauczycielką języka polskiego. Jej bal studniówkowy nie odbył się, ponieważ trwał stan wojenny, zabroniona była organizacja wielkich imprez, a klasa nie zgodziła się na krótką uroczystość, podczas której miał zostać odtańczony polonez.

Lata dziewięćdziesiąte i liczne zmiany towarzyszące transformacji ustrojowej mocno ukształtowały uczniów: ich relacje z nauczycielami, plany zawodowe i prywatne. Jeszcze większe przemiany nadeszły w ostatnich dwóch dekadach. Niektórzy tuż po napisaniu matury decydują się na roczną przerwę od nauki, wyjeżdżają w daleką podróż. Inni w ogóle nie planują rozpoczęcia studiów. Ale pewne rzeczy pozostają bez zmian. Jedną z nich jest potrzeba życia w przyjaznych relacjach z innymi…

W reportażu swoimi doświadczeniami podzielili się m.in.: Anna Szczepańska-Filip, Agnieszka Borzym, Aneta Kozłowska, Magdalena Ulejczyk, Kamil Kwiecień.

***

Reportaż "Nasza szkoła" autorstwa Antoniego Rokickiego został wyemitowany w niedzielę (26.06) o godz. 22.05 na antenie Programu 3.