Data publikacji:
2022-07-03
Strona główna > Artykuł
"Dar narodowy" - reportaż Moniki Chrobak
Studio Reportażu i Dokumentu
Był najwyższym wyróżnieniem dla pisarza w czasach zaborów. W tym roku obchodzimy 180. rocznicę urodzin Marii Konopnickiej i z tej okazji odkryjemy dziś na nowo wnętrza dworu w Żarnowcu na Podkarpaciu, który był darem narodowym dla wybitnej poetki, publicystki i tłumaczki. Kiedy obchodziła 25-lecie swojej pracy komitety jubileuszowe podjęły myśl aby zakupić dla niej małą posiadłość złożoną z kawałka ziemi i domu.
Pomnik Marii Konopnickiej w Suwałkachfot. Shutterstock/Shevchenko Andrey
W historii Polski tylko Henryka Sienkiewicza wcześniej spotkał taki zaszczyt. Poetka przyjechała do Żarnowca 8 września 1903 r. wraz z przyjaciółką, malarką Marią Dulębianką. W dworku spędzała wiosenno-letnie miesiące. Tam prowadziła szeroką działalność pisarską, oświatową i społeczną aż do swojej śmierci 7 lat później. To w tym miejscu w 1908 roku powstały słowa słynnej „Roty”, która wkrótce urosła do rangi drugiego hymnu narodowego.
Maria Konopnicka opuściła Żarnowiec 15 września 1910 r. i udała się do sanatorium „Kiselki” we Lwowie, w którym umiera 8 października. Pochowana została na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie.Po śmierci pisarki dworek odziedziczyły jej córki, Zofia Mickiewiczowa (1866-1956) i Laura Pytlińska (1872-1935), które opiekowały się jej dorobkiem. W 1956 roku ostatnia z nich, Zofia Mickiewiczowa przekazała narodowi polskiemu dwór w Żarnowcu wraz z wszystkimi pamiątkami po matce. Ministerstwo Kultury i Sztuki w 1957 r. powołało do życia Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu. Ekspozycja została otwarta dla zwiedzającym w 1960 roku.
Czytaj także:
- "A to historia. Supraśl". Reportaż Aleksandry Sadokierskiej
- Nadmorskie kurorty, zdroje i "bady" w XIX wieku
***
Reportaż pt. "Dar narodowy" autorstwa Moniki Chrobak został wyemitowany w niedzielę (3.07) o godz. 17.10 na antenie Programu 1.