Strona główna > Artykuł

"Zachować pamięć" - reportaż Joanny Bogusławskiej

Studio Reportażu i Dokumentu

Przy ulicy Milej w Warszawie archeolodzy badają bunkier Anielewicza. Dziecięcy bucik, narzędzia i naczynia odnaleźli, prowadząc pierwsze od 80 lat wykopaliska w miejscu, gdzie w czasie drugiej wojny światowej stała warszawska kamienica.

Przy ulicy Milej w Warszawie archeolodzy badają bunkier Anielewicza.fot. Robert Wilczyński/Muzeum Getta

"Zachować pamięć" - reportaż Joanny Bogusławskiej

Podczas powstania w getcie, w ruinach budynku znajdował się sztab Żydowskiej Organizacji Bojowej. To może być, jak wskazują badacze, także grób 120  powstańców, wśród nich także dowódcy ŻOB Mordechaja Anielewicza. Kryjówkę odkryli w końcu Niemcy.

Otoczeni przez nich bojowcy 8 maja 1943 r. popełnili zbiorowe samobójstwo. Zginęli wtedy powstańcy wśród nich dowódca ŻOB Mordechaj Anielewicz. Ich ciał nigdy nie ekshumowano, pozostały w zasypanym bunkrze. Po wojnie nad zbiorową mogiłą usypano z gruzów kopiec i ustawiono na nim pamiątkowy kamień.

Mamy poparcie wojewódzkiego konserwatora zabytków prof. Jakuba Lewickiego. O pracach został poinformowany Naczelny Rabin RP Michael Schudrich. W przypadku natrafienia na ludzkie kości, natychmiast przerwiemy prace w miejscu ich znalezienia – mówi dr Jacek Konik.

7 czerwca 2022 ruszyła kolejna tura badań archeologicznych i wykopalisk prowadzonych na terenie byłego getta przez Muzeum Getta Warszawskiego razem z zespołem naukowców z Christopher Newport University i Akademii im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku – filii AFiB Vistula.

Czytaj również:

***

Reportaż "Zachować pamięć" autorstwa Joanny Bogusławskiej został wyemitowany we wtorek (5.07) o godz. 23.10 na antenie Programu 1.