Strona główna > Artykuł

"Wielka woda" - reportaż Magdy Skawińskiej

Studio Reportażu i Dokumentu

25 lat temu kraje Europy Środkowej nawiedziła powódź zwana później potocznie powodzią tysiąclecia. W lipcu 1997 roku nawiedziła południową i zachodnią Polskę, Czechy, wschodnie Niemcy, północno-zachodnią Słowację oraz wschodnią Austrię, doprowadzając do śmierci wielu ludzi i ogromnych strat materialnych. Na terenie Czech, Niemiec i Polski zginęło 114 osób. Szkody materialne oszacowano na blisko 4,5 miliarda dolarów amerykańskich. 

Powódź tysiąclecia w 1997 roku. Na zdjęciu: dostawy wody dla mieszkańców Kozanowa we Wrocławiu fot. PAP/CAF/Hawałej

"Wielka woda" - reportaż Magdy Skawińskiej

Na terenie Polski w wyniku powodzi śmierć poniosło 56 osób, a szkody oszacowano na ok. 3,5 miliarda dolarów. Wylały wówczas wody dorzeczy rzek Bóbr, Bystrzyca, Kaczawa, Kwisa, Mała Panew, Nysa Kłodzka, Nysa Łużycka, Odra, Olza, Oława, Osobłoga, Prudnik, Skora, Szprotawa, Ślęza, Widawa i Złoty Potok, a także górnej Wisły i Łaby. Przyczyną powodzi były intensywne opady deszczu na obszarze południowej Polski, Czech i Austrii. Ulewy objęły dorzecze Odry i spowodowały, że już 6 lipca pierwsze wsie i miasteczka zostały zalane przez Nysę Kłodzką, Odrę, Prudnik i Złoty Potok.

W mediach szybko pojawiły się doniesienia o kataklizmie. Pani Agnieszka Dubaniowska, mieszkanka Wrocławia podobnie jak wielu innych, widziała bądź słuchała o tragedii zalanych miejscowości, ale myślała, że powódź nie dotknie ich miasta. Strach pojawił się dopiero wtedy gdy wielka woda przyszła do stolicy Dolnego Śląska. Ten pozorny spokój był oparty na wierze w wysokie wały zbudowane nad Odrą. Tymczasem ulicę i cały rejon miasta, w którym mieszka pani Agnieszka zalała woda z Oławy, małego dopływu, do którego wlała się woda z Odry, bo nastąpiła tzw. cofka. Przedmieście Oławskie oraz kilka innych osiedli wrocławskich było zalanych. Ludzie byli uwięzieni w mieszkaniach.

Jak wyglądało wtedy ich życie? Co pozostało w pamięci z tamtych dni? Co ludzie myślą o tym zdarzeniu teraz?

***

Reportaż "Wielka woda" autorstwa Magdy Skawińskiej został wyemitowany w środę (6.07) o godz. 22.15 na antenie Programu 3.