Strona główna > Artykuł

"Lipcowi" - reportaż Martyny Wojtkowskiej

Studio Reportażu i Dokumentu

"Lipcowi" - tym słowem w Augustowie i na Suwalszczyźnie określa się ofiary obławy augustowskiej. 12 lipca obchodzimy dzień ich pamięci.

12 lipca to Dzień Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej. Jednym z elementów upamiętnienia tych ofiar jest dzwon pamięcifot. Forum/Michal Kosc

Zginęli podczas największej zbrodni dokonanej na Polakach po II wojnie światowej. Przez wiele lat obława augustowska pozostawała w ukryciu, a rodziny w milczeniu czekały, aż ich bliscy wrócą do domu. Dziś, choć mogą otwarcie mówić o tych, których stracili, okoliczności zbrodni nadal nie są wyjaśnione. Opowiada o nich Danuta Kaszlej, lokalna historyczka, która od lat bada tę historię. Zarówno polscy historycy zajmujący się tematem obławy augustowskiej, jak i przedstawiciele (zlikwidowanego już) stowarzyszenia Memoriał przypuszczają, że doły śmierci, w których znajdują się szczątki blisko 600 osób zamordowanych przez Sowietów, znajdują się w okolicach miejscowości Kalety na Białorusi, nieopodal polskiej granicy.

Czytaj również: 

***

Reportaż "Lipcowi" autorstwa Martyny Wojtkowskiej został wyemitowany we wtorek (12.07) o godz. 23.10 na antenie Programu 1.