Strona główna > Artykuł

"Obrazy z pamięci" - reportaż Czesławy Borowik (Radio Lublin)

Studio Reportażu i Dokumentu

Niewiele starych fotografii znajduje się w rodzinnych albumach Marcina Zamoyskiego. Dużym odkryciem po śmierci ostatniego ordynata Jana Zamoyskiego były szklane negatywy i błony cięte znalezione u niego w domu. Zainteresował się nimi fotoreporter, właściciel zamojskiej Galerii i Muzeum Starej Fotografii Adam Gąsianowski.

Fotografia powstała w XIX wieku, jej twórcy korzystali z wynalazków już wcześniej znanychfot. Pixabay/PublicDomainPictures

"Obrazy z pamięci" - reportaż Czesławy Borowik (Radio Lublin)

Anna Rudy, dziennikarka "Tygodnika Zamojskiego", we współpracy z rodziną Zamoyskich opisała zdjęcia i tak powstał bardzo interesujący album, pięknie wydany "Czar starej fotografii z albumów Róży i Jana Zamoyskich". Album stał się pretekstem do snucia opowieści o tym, co pozostało w obrazach z pamięci osób związanych z ordynacją i rodem Zamoyskich.

Wydawnictwo ukazało się w 110. rocznicę urodzin Jana Zamoyskiego i 30. rocznicę wpisania Zamościa na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Zawiera unikatowe, dotychczas nigdzie nie publikowane zdjęcia. Zamoyscy pieczętują się herbem Jelita. Początkowo należący do średniozamożnej szlachty w wyniku aktywności Jana Zamoyskiego od II połowy XVI w. zaliczani byli do magnaterii.

Realizacja dźwięku: Jarosław Gołofit, muzyka: Artur Giordano. 

***

Reportaż "Obrazy pamięci" autorstwa Czesławy Borowik został wyemitowany w piątek (15.07) o godz. 0.35 na antenie Programu 1.