Strona główna > Artykuł

"Mózg, piękno i bryczesy" - reportaż Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej

Studio Reportażu i Dokumentu

Aloha Wanderwell to pierwsza kobieta, która samochodem objechała świat. Znała kilkanaście języków, ze swoich podróży przywiozła wiele filmów. Spędziła kilka miesięcy sama z tubylcami w Amazonii, po awarii pilotowanego przez nią samolotu.

"Historia kołem się toczy" - wystawa w Muzeum Motoryzacji w Jeleniej Górzefot. Urszula Żółtowska-Tomaszewska

"Mózg, piękno i bryczesy" - reportaż Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej

Wszystko zaczęło się od ogłoszenia umieszczonego w Paris Herald w 1922 r., które przykuło uwagę 16-letniej wówczas Idris Hall. A brzmiało ono tak: "Brains, Beauty & Breeches – World Tour Offer For Lucky Young Woman", czyli "Mózg, piękno i bryczesy – oferta podróży po świecie dla młodej kobiety". Idris, która zmieniła imię na Aloha, zwiedziła 43 kraje na czterech kontynentach. Obozowała w egipskiej Dolinie Królów, mieszkała z tubylcami na Borneo, przebierała się za mężczyznę w Mekce, jeździła na słoniach w Indochinach i robiła wiele innych rzeczy w mało znanych miejscach na świecie. W czasie podróży fotografowała, nagrywała filmy, była operatorką kamery, tłumaczyła i wystąpiła w filmie.

Aloha urodziła się w Kanadzie. Po śmierci ojca razem z matką i siostrą zamieszkały we Francji. Ogłoszenie w gazecie zmieniło całe jej życie. A umieścił je Valerian Johannes Pieczynski, mający polskie korzenie. Był dosyć tajemniczą postacią: wynalazcą i podróżnikiem, oskarżonym o szpiegostwo na rzecz Niemiec w czasie I wojny światowej. Po zmianie nazwiska znany jako Walter Wanderwell, zaprosił piękną, energiczną Idris, do niezwykłej podróży.

Podróż, która zaczęła się w 1922 r., a zakończyła w roku 1932, była sponsorowana przez Forda i m.in. miała promować pokój na świecie oraz działalność Ligi Narodów. W tym czasie Aloha i Walter stali się sławni, pobrali się. Niedługo po ślubie urodziła im się córeczka Valeria, rok później – syn Nil. Mimo to nie zrezygnowali z dalekich wyjazdów...

Wnuki i prawnuki Alohy chciałyby, żeby pamięć o tej niezwykłej kobiecie trwała. Prowadzą bloga, który ma utrwalać pamięć o jej wyprawie. Aloha przeżyła 90 lat, zmarła 26 lat temu. Wiele osób prawdopodobnie widziało zdjęcie z członkami wyprawy, z Fordem T w tle, przed którym stoi piękna kobieta w bryczesach i pilotce na głowie, w futrze z lamparta. Ale ilu zna historię tej fascynującej podróży?

***

Reportaż "Mózg, piękno i bryczesy" autorstwa Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej został wyemitowany we wtorek (19.07) o godz. 22.15 na antenie Programu 3.