Data publikacji:
2022-07-20
Strona główna > Artykuł
"Powódź, spojrzenie wstecz" - audycja dokumentalna Magdy Skawińskiej
Jedynka
25 lat temu kraje Europy Środkowej nawiedziła powódź zwana później potocznie powodzią tysiąclecia. W lipcu 1997 roku rzeki zalały południową i zachodnią Polskę, Czechy, wschodnie Niemcy, północno-zachodnią Słowację oraz wschodnią Austrię, doprowadzając do śmierci wielu ludzi i ogromnych strat materialnych.
Na terenie Polski w wyniku powodzi tysiąclecia śmierć poniosło 56 osób, a szkody oszacowano na ok. 3,5 miliarda dolarówfot. Shutterstock/mkfilm
Na terenie Czech, Niemiec i Polski zginęło 114 osób. Szkody materialne oszacowano na blisko 4,5 miliarda dolarów amerykańskich. Na terenie Polski w wyniku powodzi śmierć poniosło 56 osób, a szkody oszacowano na ok. 3,5 miliarda dolarów. Przyczyną powodzi były intensywne opady deszczu na obszarze południowej Polski, Czech i Austrii. Ulewy objęły dorzecze Odry i spowodowały, że już 6 lipca pierwsze wsie i miasteczka zostały zalane przez Nysę Kłodzką, Odrę, Prudnik i Złoty Potok. W audycji dokumentalnej Magdy Skawińskiej wrócimy do powodzi. Usłyszymy tych, którym wielka woda odebrała dorobek życia, mieszkańców dawnej wsi Pilce. Ta miejscowość była jedną z pierwszych zalanych przez powódź. Po kataklizmie wieś zniknęła z mapy Polski, mieszkańców wysiedlono. Usłyszymy głosy powodzian, czyli tych, którym przyszło się zmagać z wielką wodą. Jak wyglądało życie na zalanym osiedlu? Co ludzie jedli, gdzie spali? Co pomagało przetrwać?
Czytaj również:
- "Obrazy z pamięci". Reportaż Czesławy Borowik (Radio Lublin) [POSŁUCHAJ]
- "Scheda po ruskich" - reportaż Adama Bogoryja-Zakrzewskiego [POSŁUCHAJ]
***
Audycja dokumentalna pt. "Powódź spojrzenie wstecz" autorstwa Magdy Skawińskiej została wyemitowana we wtorek (19.07) o godz. 23.10 na antenie Programu 1.