Strona główna > Artykuł

"Roztocka przystań" - reportaż Moniki Chrobak

Studio Reportażu i Dokumentu

Po Morskim Oku to najstarszy taki obiekt w Tatrach. Mowa o schronisku PTTK im. Wincentego Pola w Dolinie Roztoki (1031m n.p.m.) Powstało w 1876 roku. W latach 1911-1912 w miejscu pierwszego budynku, powstało nowe większe schronisko, które w okresie międzywojennym było kilkakrotnie rozbudowywane.

Schronisko PTTK w Roztocefot. Wikimedia/Arvedui89, CC BY-SA 3.0

"Roztocka przystań" - reportaż Moniki Chrobak

To miejsce nierozerwalnie jest złączone z ludźmi gór. W początkowych latach działalności przyjmowało wielu znamienitych gości m.in.: Walerego Eljasza-Radzikowskiego, Tytusa Chałubińskiego i Stanisława Witkiewicza. Przed II wojną światową było bazą wypadową dla taterników wybierających się na słowacką część Tatr. W latach 70. i 80. ubiegłego wieku było miejscem spotkań polskich himalaistów, którzy w tym czasie dokonywali pierwszych wejść na azjatyckie ośmiotysięczniki.

Oddalone od głównego szlaku do Morskiego Oka schronisko wciąż zachowuje urok dawnych lat: jest tu cisza i spokój. Od 2008 roku gospodarzami Roztoki są Anna i Stefan Krupowie, a pomagają im w tym dwaj synowie: Bolek i Józek. – To urokliwe miejsce w otoczeniu gór wciąż nas zachwyca. Cały czas odkrywamy w nim coś nowego – mówią dzierżawcy obiektu.

***

Reportaż "Roztocka przystań" autorstwa Moniki Chrobak został wyemitowany w środę (20.07) o godz. 22.15 na antenie Programu 3.