Strona główna > Artykuł

Krystyna Usarek

Studio Reportażu i Dokumentu

Warszawianka. Ukończyła studia prawnicze na Uniwersytecie Warszawskim. Była więźniarką Ravenbrück w 1944 roku, a w marcu 1945 r. została wysłana do przymusowej pracy w Hotelu Graf Zeppelin w Stuttgarcie. Do radia przyszła w 1957 roku. Reportażystka, autorka audycji dokumentalnych i scenariuszy słuchowisk. 

Krystyna Usarekfot. z arch. rodzinnego

Autorka głośnego cyklu reportaży „Kultura pilnie poszukiwana” 1957. Reportaż „Noc i mgła” o „króliczkach” z Ravensbrück otrzymał nominację na Peix Italia w 1982 roku. 

Jej życiowe motto brzmiało: “ Nikt nie zmusi mnie do mówienia czegoś wbrew moim przekonaniom.”
Ci, którzy pamiętają Krystynę Usarek najczęściej mówią o niej, że była ideową komunistką i piękną kobietą. Miała kolekcję kapeluszy i ogromną fantazję. Ale jedna z jej cech charakterystycznych to także szczere zainteresowanie innymi ludźmi. Mocna osobowość, niezwykły temperament, reporterka z krwi i kości.

Jednak sama Usarek była kompozycją sprzeczności, a w jej biografii mieszają się ze sobą: pryncypialny komunizm i uczciwość, ateizm i religijność, obóz koncentracyjny i romanse.

"Kiedy byłam internowana wstawiła się za mną u Rakowskiego"- wspomina Krystynę Usarek Janina Jankowska- "Powiedziała mu: wprawdzie Jankowska ma poglądy nam obce, ale nie zasługuje na to, żeby ją zamykać".
Najważniejsza dla niej była nie polityka, ale drugi człowiek. Kiedy pracowała, angażowała się w historie swoich bohaterów całą sobą. Radiowe reportaże Krystyny Usarek są jak wehikuły czasu, pozwalające poznać rzeczywistość lat 60. czy 70.

Krystyna Usarek zmarła w 2008 roku w wieku 84 lat.