Strona główna > Artykuł

Adam Wielowieyski

Studio Reportażu i Dokumentu

Legenda radiowego reportażu Adam Wielowieyski, dziennikarz przez wiele lat związany z Polskim Radiem. Nigdy nie nagrywał dużo, ponieważ nie lubił montować, ale z krótkich nagrań potrafił stworzyć arcydzieła. Był człowiekiem o wielkiej klasie i kulturze.

Adam Wielowieyski - wieloletni reportażysta Polskiego Radiafot. arch. prywatne

Swoją drogę radiową rozpoczął w Rozgłośni Regionalnej Polskiego Radia w Zielonej Górze w 1954. W 1965 roku przeniósł się do Wrocławia i tam rozpoczął pracę w Radiu Wrocław. Następnie był przystanek w Radiu Białystok i równocześnie w Telewizji Polskiej. Aż w końcu w 1975 związał się z Polskim Radiem w Warszawie, najpierw w Programie IV w Naczelnej Redakcji Reportaży Literackich, którą potem kierował.

Ostatnim miejscem był Program 1 PR SA w Redakcji Reportażu. 

Laureat wielu nagród w tym także Złotego Mikrofonu i otrzymał wraz z Witoldem Zadrowskim wyróżnienie w konkursie Prix Futura w Berlinie Zachodnim w 1979 roku za reportaż „Trzy opowieści o Ziemi i Niebie”. 

Adam Wielowieyski pozostawił po sobie kilkadziesiąt reportaży, dostępnych obecnie w archiwum Polskiego Radia. Najbardziej aktywny zawodowo był w latach 60., 70. i 80. Później był mentorem dla wielu młodych adeptów zawodu.

Odszedł w 2015 roku w wieku 87 lat.