Data publikacji:
2022-07-25
Strona główna > Artykuł
"Wielka akcja" - reportaż Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej
Studio Reportażu i Dokumentu
22 lipca 1942 r. ruszyły masowe wywózki ludności żydowskiej z getta warszawskiego do obozu zagłady Treblinka. W ciągu kilku tygodni Niemcy wymordowali ponad ćwierć miliona ludzi. Spośród gett utworzonych na ziemiach okupowanych przez Rzeszę Niemiecką to w Warszawie było największe.
Pożar na terenie obozu zagłady Treblinka II w czasie buntu więźniów 2 sierpnia 1943. Zdjęcie wykonane potajemnie przez Franciszka Ząbeckiego fot. Wikimedia Commons
Po napaści na Związek Sowiecki władze Rzeszy zdecydowały się na "ostateczne rozwiązanie kwestii żydowskiej", czyli wymordowanie wszystkich europejskich Żydów. Powstały obozy zagłady Bełżec, Sobibór i Treblinka. Ten ostatni stał się miejscem kaźni, m.in. tysięcy Żydów z getta warszawskiego
Abraham Lewin z konspiracyjnej grupy Oneg Szabat zanotował: "Wiadomość o mającym nastąpić wysiedleniu. Panuje niewysłowiony smutek". Dwa dni później uzupełniał: "Wielka łapanka uliczna. Wloką starców, staruszki, chłopców i dziewczęta".
Adam Czerniaków, prezes warszawskiej Rady Żydowskiej, nie łudził się, że wywożeni ludzie trafią do pracy – jak kłamliwie zapewniali Niemcy. "Żądają ode mnie, bym własnymi rękami zabijał dzieci mego narodu. Nie pozostaje mi nic innego, jak umrzeć" - napisał w krótkim pożegnalnym liście do żony. 23 lipca popełnił samobójstwo.
***
Reportaż "Wielka akcja" autorstwa Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej został wyemitowany w poniedziałek (25.07) o godz. 21.15 na antenie Czwórki.