Strona główna > Artykuł

"Pamiętaj o mnie" - reportaż Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej

Studio Reportażu i Dokumentu

Remigiusz Stefani jest od kilku lat wolontariuszem Muzeum Powstania Warszawskiego i działaczem komitetu ratowania grobów powstańców warszawskich. Dlatego w tych dniach obchodów 78. rocznicy Powstania Warszawskiego kwestuje z innymi wolontariuszami, żeby zdobywać środki na ten cel.

Tablica upamiętniająca Janusza Gawdzika ps. "Kruk"fot. Urszula Żółtowska-Tomaszewska

"Pamiętaj o mnie" - reportaż Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej

Sam jest wnukiem powstańca, który zginął w czasie powstania i przez 70 lat rodzina nie miała informacji, gdzie jest pochowany. Dzięki pomocy działu historycznego Muzeum Powstania, udało ustalić miejsce pochówku dziadka. Dla pana Remigiusza było to, jak zobowiązanie, włączyć się w powstańcze sprawy. Kiedy w archiwum akt nowych przeglądał powstańcze biogramy zobaczył zdjęcie 17-letniego chłopaka upozowanego na gwiazdę filmową z papierosem w ręku. To był Janusz Gawdzik pseudonim Kruk. Jego uwagę przykuły oczy tego chłopaka, które mówiły nie zapomnij o mnie. I tak się zaczyna ta historia…

***

Reportaż "Pamiętaj o mnie" autorstwa Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej został wyemitowany we wtorek (2.08) w godz. 1.10-3.00 w ramach pasma "Noc z Reportażem" w Programie 1.