Strona główna > Artykuł

"365 dni z Powstańcami" - reportaż Antoniego Rokickiego

Studio Reportażu i Dokumentu

Ma 31 lat, pochodzi z warszawskiej Pragi. Zdecydowana większość jego znajomych to osoby w wieku osiemdziesięciu, dziewięćdziesięciu lat. Wszystko rozpoczęło się od Fundacji Daj Herbatę, w której Michał Palarczyk był wolontariuszem. Pomagał bezdomnym, rozdając im gorące posiłki w okolicy Dworca Centralnego. W Fundacji poznał jedną z wolontariuszek, dzięki której jesienią 2018 roku trafił do Domu Powstańców Warszawskich na Nowolipiu.

Janusz Walędzik pseudonim "Czarny" oraz Michał Palarczyk przyjaciel Powstańców Warszawskichfot. Antoni Rokicki

"365 dni z Powstańcami" - reportaż Antoniego Rokickiego

- Nie przypuszczałem, że moja działalność na rzecz Powstańców rozwinie się na taką skalę - przyznaje warszawiak. Od 4 lat współpracuje z bohaterami 1944 roku, organizując zbiórki na ich rzecz. Michał zbiera pieniądze na leki, zakupy spożywcze. Z okazji Dnia Kobiet, przygotowuje zbiórkę na kwiaty dla uczestniczek Powstania, a internauci chętnie wspierają jego oryginalne pomysły. Wraz z upływem lat między Michałem a Powstańcami nawiązała się bliska przyjaźń. 

Chłopak udostępnił podopiecznym swój numer telefonu, pod którym jest dla nich dostępny przez całą dobę. W przerwie od pracy prowadzi na Facebooku stronę “365 dni z Powstańcami”, gdzie publikuje ciekawe materiały filmowe, będące ważnym zapisem różnych historii z Powstania. Chodzi również z Powstańcami do warszawskich szkół, gdzie prowadzone są lekcje historii…

W reportażu wystąpili m.in.: Maria Kowalska, pseudonim Myszka; Krystyna Markowska, pseudonim Biedronka; Janusz Walędzik, pseudonim Czarny; Jan Rybak, pseudonim Tarzan. 

***

Reportaż "365 dni z Powstańcami" autorstwa Antoniego Rokickiego został wyemitowany we wtorek (2.08) o godz. 23.10 na antenie Programu 1.