Strona główna > Artykuł

"Baczyński bez filtra" - reportaż Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej

Studio Reportażu i Dokumentu

Krzysztof Kamil Baczyński zginął na Placu Teatralnym 4 sierpnia 1944 roku jako żołnierz "Parasola". Fundacja na Rzecz Wielkich Historii zorganizowała konkurs fotograficzny dla młodzieży "Baczyński bez filtra". Miała to być osobista interpretacja wybranego wiersza Kamila Baczyńskiego w artystycznej formie.  Napłynęło ponad 1100 zdjęć.

Inauguracja wystawy plenerowej "Baczyński bez filtra" przed Kordegardą, Galerią NCK w Warszawiefot. PAP/Tomasz Gzell

"Baczyński bez filtra" - reportaż Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej

Konkurs rozpoczął się 4 sierpnia 2021, w rocznicę śmierci poety. Autorzy prac poprzez zdjęcia mieli pokazać, jak rozumieją jego poezję, jak odbierają dzisiejszy świat. W przeddzień 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego i śmierci poety w czwartym dniu Powstania, została otwarta wystawa plenerowa prezentująca najciekawsze prace inspirowane poruszającymi wierszami Baczyńskiego.

Konkurs wygrał Nikodem, uczeń liceum plastycznego w Rzeszowie. Ekspozycję, składającą się z 34 nagrodzonych prac, można oglądać na Krakowskim Przedmieściu przed budynkiem Kordegardy. Nie pozostawia przechodnia obojętnym...

***

Reportaż "Baczyński bez filtra" autorstwa Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej został wyemitowany w środę (3.08) o godz. 21.15 na antenie Czwórki.