Strona główna > Artykuł

"Generał czas" - reportaż Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej

Studio Reportażu i Dokumentu

"Korzenie Pamięci" to szereg inicjatyw Muzeum Powstania Warszawskiego, których celem jest budowanie pamięci o powstańcach warszawskich. Muzeum zaprosiło dzieci, wnuki, prawnuki i krewnych powstańców do podzielenia się wspomnieniami rodzinnymi.

Muzeum Powstania Warszawskiegofot. Electric Egg/shutterstock.com

"Generał czas" - reportaż Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej

"Pytania do członka rodziny" w zamieszczonej przez Muzeum ankiecie, zaowocowały wieloma osobistymi wspomnieniami.​ O swoich bliskich opowiadają m.in. Jan Młynarski, Szymon Majewski, Anna Warzyńska, Aleksandra Misztułowicz i nasza radiowa koleżanka Marzanna de Latour. Jan Młynarski podczas swojej rozmowy powiedział, że kiedy odejdzie ostatni powstaniec, to my Polacy zostaniemy sierotami. I ktoś dalej powinien nieść tę pamięć. Dobrze by było, żeby tymi strażnikami pamięci o powstańcach byli najbliżsi.

Po szeregu wywiadów okazało się, że dla dzieci i wnuków to doświadczenie też było bardzo ważne. Chyba nikt nie spodziewał się, że będą takie emocje. Opowieści pięknie dopełniają wiedzę o powstańcach. I jest jeszcze dalszy ciąg projektu, bo po wywiadach przyszedł czas na sadzenie drzew. W parku na Woli posadzono drzewa pamięci powstańców, o których opowiadali ich najbliżsi. Przy każdym drzewie umieszczono tabliczkę, komu to drzewo jest dedykowane. W Muzeum nie mają wątpliwości, że nie tylko służby ogrodnicze Warszawy będą o nie dbać...

Czytaj też:

***

Reportaż "Generał czas" autorstwa Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej został wyemitowany w piątek (5.08) o godz. 0.35 na antenie Programu 1.