Strona główna > Artykuł

"Lokatorzy" - reportaż Aleksandry Dobieszewskiej

Studio Reportażu i Dokumentu

Lokator to jedna z najbardziej wyjątkowych księgarni nie tylko w Krakowie, ale i w całej Polsce. To miejsce, w którym książka "wciąż żyje", na przekór coraz niższego poziomu czytelnictwa na świecie.

Historia sięga już ponad dwudziestu lat. Fot. Aleksandra Fudalafot. Aleksandra Dobieszewska

"Lokatorzy" - reportaż Aleksandry Dobieszewskiej

- Czuć, że w stworzenie tego miejsca zostało włożone mnóstwo serca - mówi jeden z klientów, który przypadkiem wszedł do Lokatora.

- Lokator to wyjątkowe miejsce na mojej mapie Krakowa. […] Niemal za każdym razem dostaję tu książkę, która w jakiś sposób dotyka mojej duszy. Rzadko spotykane jest to, że są to pozycje, które pracownicy sami przeczytali - Aleksandra, stała Lokatorka.

Lokator to nie tylko księgarnia, ale i wydawnictwo. Jego historia sięga już ponad dwudziestu lat. Niedawno minęła okrągła rocznica i z tej okazji wydano dwa tomy zebranej twórczości Rolanda Topora. To właśnie od jego książki "Chmierycznego lokatora" pochodzi nazwa tego miejsca. Właściciel i pracowniczka w reportażu opowiadają o tym, jak starannie dobierane są pozycje do wydruku. Na to, co stoi na półkach mają wpływ sami klienci - stali Lokatorzy.

W trakcie wspólnych rozmów o literaturze pracownicy i właściciel dowiadują się od nich o nowych lub zakurzonych perełkach, które warto wprowadzić na polski rynek. Do Lokatora przychodzą pasjonaci - piją kawę, rozmawiają o książkach, prawie zawsze znajdują coś dla siebie. Wokół księgarni powstała cała społeczność. Pracownicy są tutaj niezwykle oczytani, zawsze chętnie służą radą. To nie "biedronka dla książek" - śmieje się właściciel.

Wnętrze Lokatora. Fot. Aleksandra Dobieszewska Wnętrze Lokatora. Fot. Aleksandra Fudala

***

Reportaż "Lokatorzy" autorstwa Aleksandry Dobieszewskiej został wyemitowany w poniedziałek (8.08) o godz. 21.15 na antenie Czwórki.