Strona główna > Artykuł

"Kororo, czyli samotna wyspa" - reportaż Anny Łoś

Studio Reportażu i Dokumentu

"Magnetyzował w sposób niemal obłędny", dla wielu stał się znakiem, symbolem Krakowa i jego najsłynniejszej ulicy Floriańskiej.

Mural przedstawiający ulicznego skrzypka Stefana Dymitera „Kororo” wykonany przez Arkadiusza Andrejkowa na przystanku w Płonnejfot. PAP/Darek Delmanowicz

"Kororo, czyli samotna wyspa" - reportaż Anny Łoś

Grał na zaimprowizowanej scenie, wprost na trotuarze, obok kosza na śmieci. Na wózku ze skrzypcami prawie wrośniętymi w wątłe ciało. Aktywny w latach 80,90-tych. Potem zniknął. Kororo dzisiaj budzi coraz większe zainteresowanie etnografów, biografów i szerszej publiczności. Ma swoje murale w Warszawie i Płonnej w Beskidzie Niskim. Otaczają go miejskie legendy.

W reportażu udział wzięli: prof. Anna Piotrowska, Monika Szewczyk, prof. Sławomir Kapralski, Michał Misztal oraz Paweł Lechowski. W audycji wykorzystano archiwalne nagranie Korora i jego muzyków z lat 90-tych.

Czytaj również:

***

Reportaż "Kororo, czyli samotna wyspa" autorstwa Anny Łoś (Radio Kraków) został wyemitowany we wtorek (9.08) w godz. 1.10-3.00 w ramach pasma "Noc z Reportażem" w Programie 1.