Strona główna > Artykuł

"Jednym głosem" - reportaż Katarzyny Michalak (Radio Lublin)

Studio Reportażu i Dokumentu

Olga Maciupa to ukraińska dramatopisarka i teatrolożka od lat mieszkająca w Lublinie. Do Polski trafiła dzięki bandurze. To instrument, na którym sama grywała w czasach szkolnych i studenckich.

Pod opiekę Olgi Maciupy trafiła dwunastoletnia, uzdolniona muzycznie Marta z Łuckafot. Radio Lublin

"Jednym głosem" - reportaż Katarzyny Michalak (Radio Lublin)

Kilkanaście lat temu, z koleżankami ze szkoły muzycznej, utworzyła zespół. Występowały na różnych okolicznościowych koncertach. Po jednym z występów artystki otrzymały zaproszenie do Polski – do Lublina na otwarcie polsko-ukraińskiego kolegium. Był 2011 rok. Olga Maciupa zaciekawiona nowym miejscem oraz ludźmi, zdecydowała się złożyć dokumenty na tamtejszą uczelnię. Jak mówi, gra na bandurze odeszła wtedy na drugi plan.

Pewnego dnia do Olgi Maciupy zadzwoniła Jarosława Szewczuk z Urzędu Miejskiego w Lublinie, członkini towarzystwa ukraińskiego działającego w tym mieście. Zaproponowała artystce wspólną grę z młodymi uzdolnionymi dziećmi z Ukrainy. Bohaterka reportażu Katarzyny Michalak szybko zgodziła się na rozpoczęcie współpracy. Zajęcia odbywają się w ramach Stypendium Rozwoju Stowarzyszenia Homo Faber.

Jedną z uczennic Olgi Maciupy jest dwunastoletnia, uzdolniona muzycznie Marta z Łucka. Dziewczynka uciekła razem z bliskimi z Ukrainy po tym, jak Rosjanie zbombardowali lotnisko w ich rodzinnym mieście.

Spotkania przy muzyce prowadzą do wspomnień i refleksji nad ukraińską kulturą, którą od dziesięcioleci pragnął zawłaszczyć radziecki, a później rosyjski sąsiad. Dramatopisarka i teatrolożka podkreśla, że Ukraina znajduje się w szczególnym momencie w swojej historii. – Z przekleństwa możemy zrobić błogosławieństwo – zauważa. – Wszyscy możemy uczyć się grać. Nieważne, czy jesteś kobietą, mężczyzną czy dzieckiem… To jest tradycja zapomniana… A jednak może być częścią pamięci i przyszłej tożsamości… – przekonuje.

Reportaż Katarzyny Michalak zatytułowanego "Jednym głosem", zrealizowany został przez Piotra Króla.​

***

Reportaż "Jedynym głosem" autorstwa Katarzyny Michalak (Radio Lublin) został wyemitowany we wtorek (16.08) o godz. 22.15 na antenie Programu 3.