Strona główna > Artykuł

"Łzy na jarmarku Dominika" - reportaż Andrzeja Urbańskiego (Radio Gdańsk)

Studio Reportażu i Dokumentu

Jego tradycja liczy już ponad 760 lat. Ustanowił go Papież Aleksander IV w 1260 roku. Mowa oczywiście o Jarmarku św. Dominika, który przyciąga zarówno rzemieślników, artystów i kolekcjonerów, ale także, a może przede wszystkim, turystów z całej Polski, ba, nawet świata. Ponad 700 lat temu dominikanie postanowili dać Gdańskowi coś więcej od siebie i zorganizowali jarmark, który wyrósł dookoła uroczystości św. Dominika. 

Tradycja Jarmarku liczy sobie 762 lata. Został ustanowiony w roku 1260 bullą papieża Aleksandra IV, nadającą gdańskim Dominikanom przywilej organizowania wydarzeniafot. PAP/Marcin Gadomski

"Łzy na jarmarku Dominika" - reportaż Andrzeja Urbańskiego (Radio Gdańsk)

"Łzy na jarmarku Dominika" - reportaż Andrzeja Urbańskiego (Radio Gdańsk)

 

Temu wydarzeniu od początku przyświecała idea i przekonanie, że każdy człowiek nosi w sobie jakieś bogactwo i może innym ludziom coś ważnego dać. – Przekonamy się o tym, że ta przestrzeń może stać się zupełnie niezwykła i stać się przestrzenią spotkań – mówił podczas uroczystości otwarcia ks. Michał Osek, przeor klasztoru dominikanów w Gdańsku.

Pomorskie szczyci się Jarmarkiem Św. Dominika. To wydarzenie pełne tradycji, kolorytu. Każda uliczka ma swój urok oraz charakter, warta jest także obejrzenia. Niestety, jarmark, przyciąga także rzezimieszków i złodziei. Wszak na jarmarku, jak to dawniej bywało,  pojawiają się towary i produkty całkiem zwyczajne, ale i niezwyczajne. Na kupujących czeka prawie 700 stoisk, gdzie można kupić oryginalne, także regionalne produkty. No i oczywiście wyroby z bursztynu. W reportażu „Łzy na jarmarku Dominika” opowiemy o blaskach i cieniach tej największej w Polsce plenerowej imprezy handlowo–rozrywkowej. Będzie też historia o łzach…​

***

Reportaż "Łzy na jarmarku Dominika" autorstwa Andrzeja Urbańskiego wyemitowaliśmy w środę (10.08) o godz. 22.09, na antenie Programu 3.