Data publikacji:
2022-08-17
Strona główna > Artykuł
"Śladami pamięci" - reportaż Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej
Studio Reportażu i Dokumentu
W tym roku obchodzimy 102. rocznicę Cudu nad Wisłą. Jednym z najsłynniejszych symboli Bitwy Warszawskiej stał się ks. Ignacy Skorupka. Kapłan został upamiętniony m.in. na słynnym obrazie Jerzego Kossaka "Cud nad Wisłą" namalowanego w 1930 roku. Dzięki swojej postawie stał się duchowym przewodnikiem walczących Polaków.
Reportaż "Śladami pamięci" Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej opowiada o tym, jak można szerzyć pamięć o tym, a także innych wydarzeniach historycznychfot. Urszula Żółtowska-Tomaszewska
W lipcu 1920 roku, w obliczu napaści Sowietów na Polskę, ksiądz Skorupka uzyskał nominację na kapelana garnizonu na warszawskiej Pradze. Duchowny bardzo wierzył w zwycięstwo. Ufał, że Bóg stoi po stronie Polaków i czuwa nad nimi Matka Boska. Młodym żołnierzom i ochotnikom opowiadał, że zwycięstwo nad Armią Czerwoną jest bliskie.
Wraz z porucznikiem Stanisławem Matarewiczem wyruszył 13 sierpnia 1920 roku z liceum im. Władysława IV na warszawskiej Pradze do Ossowa, aby ratować stolicę przed bolszewikami. W decydującym momencie boju ruszył do natarcia razem z młodymi ochotnikami. Zginął od wrogiej kuli, którą został trafiony podczas udzielania pomocy i ostatniego namaszczenia konającemu żołnierzowi. Wieść o ofiarnej postawie i śmierci kapelana natchnęła żołnierzy. Wkrótce obiegła też cały kraj, powodując wzrost uczuć patriotycznych.
Czytaj także:
- Warszawa czy przedpola? Jak rodziły się mity o "Bitwie Warszawskiej"?
- Z fascynacji "Trylogią". "A ja chciałem na Kresy" - reportaż Czesławy Borowik
Bitwa, która zmieniła bieg wojny
Bój pod Ossowem był pierwszą zwycięską potyczką Bitwy Warszawskiej. Od niej zaczął się początek końca bolszewików. - Między innymi poszedł i ksiądz Skorupka, młody i pięknej powierzchowności kapłan, który jeszcze piękniejszą miał duszę. Chwila śmierci ks. Skorupki jest punktem zwrotnym w bitwie pod Ossowem i dziejach wojny 1920 roku. Do tej chwili Polacy uciekali przed bolszewikami, odtąd uciekali bolszewicy przed Polakami - tak opisywał bitwę pod Ossowem kardynał Aleksander Kakowski, ordynariusz archidiecezji warszawskiej.
Wychowanie w duchu historycznym
Reportaż "Śladami pamięci" Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej opowiada o tym, jak można szerzyć pamięć o tym, a także innych wydarzeniach historycznych. Zajmuje się tym m.in. działająca od lat Grupa Edukacyjno-Historyczna "Szare Szeregi". Należąca do niej młodzież uczy się polskiej historii, uczestniczy w ważnych rocznicach i dba o miejsca pamięci.
***
Reportaż "Śladami pamięci" autorstwa Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej został wyemitowany we wtorek (16.08) o godz. 23.08 na antenie Programu 1.