Strona główna > Artykuł

"Akademia Łucznica" - reportaż Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej

Studio Reportażu i Dokumentu

W Łucznicy położonej wśród pofalowanych pól i lasów, stoi biały dwór. Do "pałacu" prowadzi piękna aleja. Na trawnikach widać piękne instalacje z wikliny.. Po lewej stoi 500-letni dąb, ogromne drzewo, które od niedawna nosi imię Zosia. Jedyny w Polsce dąb, który nosi żeńskie imię. Imię twórczyni tego niezwykłego miejsca, tzw. Akademii Łucznica.

Akademia Łucznica służy animatorom kultury, artystom plastykom nauczycielom instruktorom plastyki, dzieciom i młodzieży,fot. Urszula Żółtowska-Tomaszewska

"Akademia Łucznica" - reportaż Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej

Miejsce to odkryła Zofia Bisiak, historyk sztuki. 40 lat temu stworzyła miejsce twórcze, niezwykłe, wokół którego od lat gromadzą się ciekawi ludzie. Przyciągnęło ich piękno przyrody i świat sztuki: ceramiki batiku stolarstwa i wielu innych  pięknych dziedzin artystycznych, które ich pochłonęły tak, że wracają. 

Mówią o sobie, my z Akademii... Wiele związków małżeńskich zostało tu zawartych i przyjaźni na całe życie. Mąż pani Zofii, Tadeusz Bystram, reżyser filmowy, dokumentalista i scenarzysta, sam pokochał to niezwykłe miejsce i ludzi, których ono przyciągnęło. Nie ukrywa entuzjazmu, kiedy opowiada o tym, co tu się dzieje i działo.

Czytaj również: 

***

Reportaż "Akademia Łucznica" autorstwa Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej został wyemitowany we wtorek (23.08) o godz. 23.10 na antenie Programu 1.