Strona główna > Artykuł

"Gaździna Podhala" - reportaż Moniki Chrobak

Studio Reportażu i Dokumentu

Sanktuarium Maryjne w Ludźmierzu, to od setek lat drugi po Kalwarii Zebrzydowskiej ośrodek pątniczy w Małopolsce. To przede wszystkim obraz pobożności Podhala.

Sanktuarium Maryjne w Ludźmierzufot. Shutterstock/Agnes Kantaruk

"Gaździna Podhala" - reportaż Moniki Chrobak

To w tym sanktuarium jest figura Gaździny Podhala, którą szczególnie czczą górale podczas różnych uroczystości, bacowskich redyków, odpustów czy dożynek, które odbywają się w I niedzielę września.  Posąg podarowany został ludźmierskiemu kościołowi około 1400 roku.

Koronacja cudownej figury miała miejsce 15 sierpnia 1963 r. w uroczystość Wniebowzięcia NMP. Dokonali jej: Prymas Tysiąclecia, kard. Stefan Wyszyński wraz ze św. Janem Pawłem II, wówczas biskupem krakowskim Karolem Wojtyłą.

Podczas błogosławieństwa wiernych ukoronowaną figurą Gaździny Podhala, z Jej dłoni wypadło berło, które w locie chwycił biskup Wojtyła. Ten niezwykły epizod skomentował Prymas: No Karol, Matka Boża przekazuje Ci władzę. Słowa te nabrały nowej wymowy, gdy wkrótce biskup Wojtyła został arcybiskupem metropolitą, następnie kardynałem i wreszcie - papieżem. Św. Jan Paweł II. podczas wizyty w Ojczyźnie w 1997 roku przyjechał do Ludźmierza, by odmówić tu modlitwę różańcową. Wizytę  w tym miejscu przypomina pomnik modlącego się papieża. Dla upamiętnienia modlitwy różańcowej Papieża-Polaka, Podhalanie z USA i Kanady, pielgrzymi, kapłani i parafianie ufundowali Maryjny Ogród Różańcowy.

Czytaj również: 

***

Reportaż "Gaździna Podhala" autorstwa Moniki Chrobak został wyemitowany w piątek (26.08) o godz. 0.35 na antenie Programu 1.