Strona główna > Artykuł

„Pomniki, które mówią” - reportaż Czesławy Borowik

Studio Reportażu i Dokumentu

Echa ludzkich losów zaklęte w trzech pomnikach: w Helenowie, Woli Gułowskiej i sercu rezerwatu Jata przypominają o następstwach, jakie dla polskiego wojska oznaczał w 1939 r. pakt Ribbentrop-Mołotow.

Zapraszamy do wysłuchania reportażu "Pomniki, które mówią" (zdjęcie ilustracyjne)fot. LanKS/shutterstock

„Pomniki, które mówią” - reportaż Czesławy Borowik

Janina Tymińska z Helenowa miała 7 lat, kiedy na kocach po bitwie pod Wolą Gułowską przyniesiono rozszarpanych żołnierzy. Od tamtej pory opiekuje się mogiłami. Mieszkańcy Helenowa nie oddali poległych żołnierzy na żaden cmentarz, zrobili im na środku wsi swój. To tak jakby chcieli, by pomiędzy nimi zamieszkali. Postawili im pomnik, który potem jeden z rodziny poległych zmienił na inny.

Czytaj również:

Drugi pomnik to budynek użyteczności publicznej - Dom Kultury Pomnik Czynu Bojowego Kleeberczyków, a w nim nowoczesna multimedialna placówka muzealna. Do trzeciego pomnika docieramy, pokonując spory kawałek leśną drogą rezerwatu Jata, gdzie stacjonował oddział Wacława Rejmaka ps. "Ostoja". Tu spotykamy ostatnich żyjących partyzantów związanych m.in. z bitwą pod Gręzówką: mjr. Polikarpa Paducha i por. Stanisława Osypińskiego.

O historii związanej z trzema obiektami opowiada reportaż "Pomniki, które mówią" autorstwa Czesławy Borowik. Pokazane w nim miejsca wywołują wspomnienia, ale również wskazują na niezwykle trudną rolę polskich żołnierzy osaczanych przez Niemców i Sowietów zarówno w przypadku wojny obronnej, jak i tzw. wyzwalania pod koniec II wojny światowej.

***

Reportaż "Pomniki, które mówią" autorstwa Czesławy Borowik  został wyemitowany w piątek (02.09) o godz. 0.35 na antenie Programu 1.