Data publikacji:
2022-09-07
Strona główna > Artykuł
"Człowiek człowiekowi" - reportaż Andrzeja Urbańskiego
Studio Reportażu i Dokumentu
Na mocy postanowień traktatu wersalskiego podpisanego w czerwcu 1919 roku Polska zorganizowała w Wolnym Mieście Gdańsku własną służbę pocztowo-telegraficzną, oczywiście obok istniejącej gdańskiej.
Niemieccy żołnierze prowadzą wziętych do niewoli obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku, 1 września 1939 r.fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe
Zawieszono polskie skrzynki pocztowe, a umundurowani w polskie uniformy pocztowcy pojawili się na ulicach miasta. Zarówno władze, jak i znaczna część niemieckiego społeczeństwa Gdańska nigdy tego faktu nie zaakceptowała. Kilkanaście lat funkcjonowania Poczty Polskiej naznaczone było konfliktami i szykanami ze strony niemieckiej. Przed wojną dochodziło do aktów fizycznej agresji wobec pocztowców. Potem było już coraz gorzej.
Bohaterska obrona gdańskiej poczty
1 września 1939 roku w Wolnym Mieście Gdańsku niespełna sześćdziesięciu pocztowców uzbrojonych w kilka karabinów i granaty przez cały dzień broniło gmachu budynku Poczty Polskiej przy Hevelius Platz. Było to jedno z pierwszych starć zbrojnych II wojny światowej.