Strona główna > Artykuł

"Na ekranie Wrocław" - reportaż Jakuba Tarki

Studio Reportażu i Dokumentu

Co prawda minęły już wakacje, ale wielu z nas na pewno jeszcze będzie korzystać - miejmy nadzieję - z pięknej polskiej jesieni. Co by Państwo powiedzieli na wycieczkę do Wrocławia? Miasto można zwiedzać na różne sposoby. Jednym z nich jest spacer szlakiem filmów w nim kręconych.

Wrocławfot. Shutterstock.com/Yasonya

"Na ekranie Wrocław" - reportaż Jakuba Tarki

Bogdan Bernacki z "Klubu Miłośników Stawki", czyli entuzjastów kultowego serialu o przygodach kapitana Hansa Klossa, przekonuje, że co prawda to Łódź jest królową polskich filmów, ale Wrocław zajmuje drugie miejsce po niej. Przez lata istnienia wrocławskiej wytwórni filmowej (najpierw istniejącej jako filia łódzkiego przedsiębiorstwa) pracowali tu najwybitniejsi polscy reżyserzy, m.in. Wajda, Morgenstern, Chęciński, Hass, sceny do swojego filmu kręcił nawet Spielberg. Wrocław na ekranie był Berlinem, Paryżem, Warszawą, udawał hiszpańskie plenery, co wzbudziło zdziwienie i podziw rodowitych Hiszpanów oglądających "Rękopis znaleziony w Saragossie".

Mało kto wie, ale to tutaj nakręcono najbardziej warszawskie filmy - przede wszystkim telewizyjną i filmową ekranizację powieści Bolesława Prusa "Lalka". Na przestrzeni lat Wrocław zagrał w około 500 filmach.  O kilku z nich i tym, jak może wyglądać wycieczka tropami filmowych kadrów opowie audycja Jakuba Tarki zatytułowana "Na ekranie Wrocław".

***

Reportaż "Na ekranie Wrocław" autorstwa Jakuba Tarki został wyemitowany we wtorek (13 września) o godz. 22.15 na antenie Trójki.