Strona główna > Artykuł

"Płonąca Warszawa" - reportaż Urszuli Zółtowskiej-Tomaszewskiej

Studio Reportażu i Dokumentu

Wrzesień 1939 roku. Ekipy filmowców prezydenta Warszawy Stefana Starzyńskiego filmują wydarzenia w stolicy. Już 1 września w godzinach rannych pierwsze samoloty Luftwaffe zaatakowały Warszawę. Ciężkie bombardowania wyrządziły wiele szkód. 3 września powołane zostało dowództwo obrony stolicy. Wobec apelu prezydenta miasta wielu ludzi dobrowolnie zgłasza się do walki. Niemcy ściągają coraz większe siły, aby szybciej złamać opór miasta.

W PR24 unikalne wspomnienie o wybuchu wojnyfot. NAC

"Płonąca Warszawa" - reportaż Urszuli Zółtowskiej-Tomaszewskiej

17 września, w tzw. "czarną niedzielę", płonie Zamek Królewski i Katedra św. Jana. Zbombardowany przez Niemców  Zamek Królewski stanął w płomieniach. Niemcy wykorzystując fakt, że była niedziela zbombardowali także katedrę św. Jana i wiele innych warszawskich kościołów. "Przejeżdżając koło Zamku, jęczałem głucho, jakbym sam był trafiony. Zamek, potrzaskany granatami, z zawalonym miedzianym dachem, palił się okropnym, czarnym słupem dymu bijącym w niebo jak sama rozpacz" pisał tego dnia Wacław Lipiński.

Od tego dnia ostrzał Warszawy znacznie się wzmógł o czym pisze także przebywający wówczas w stolicy amerykański reporter Julien Bryan. "Bardzo ciężki ostrzał rozpoczął się około 17 września i od tej pory poruszanie się po otwartej przestrzeni stało się niebezpieczne niemal bez przerwy, w dzień i w nocy. (...) W gruncie rzeczy nawet zaprzestano ogłaszać alarmy przeciwlotnicze – o nadciągającym niebezpieczeństwie informowało nas tylko radio. Ostrzał artyleryjski trwał całą dobę. Codziennie znajdowano na ulicach setki zwłok.

25 września rusza generalne natarcie niemieckie. W stolicy rozpętuje się prawdziwe piekło. W obliczu klęski nie tylko militarnej, ale i sanitarnej, 28 września zdecydowano się na poddanie miasta. Tego dnia gen. Tadeusz Kutrzeba podpisuje kapitulację Warszawy. Polskie Radio nadaje ostatni komunikat...

***

Reportaż "Płonąca Warszawa" autorstwa Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej został wyemitowany w czwartek (15 września) o godz. 21.15 na antenie Czwórki.