Strona główna > Artykuł

"Żeby miały szansę" - reportaż Jakuba Tarki

Studio Reportażu i Dokumentu

Stowarzyszenie Wspólny Świat z Białej Podlaskiej buduje Centrum Pomocy Osobom z Autyzmem – pierwszą tego typu placówkę w Polsce. W małym mieście na wschodzie kraju wie o ośrodku każdy: to obecnie wizytówka Białej Podlaskiej. 

Biała Podlaska, Centrum Pomocy Osobom z Autyzmem fot. Jakub Tarka

"Żeby miały szansę" - reportaż Jakuba Tarki

Początki były skromne i trudne. Dziś, po 14 latach działalności, Stowarzyszenie Wspólny Świat obejmuje wsparciem prawie 200 osób z terenu Białej Podlaskiej oraz północnej części województwa lubelskiego, diagnozuje również dzieci z Białorusi. Zatrudnia przeszło setkę wykwalifikowanych specjalistów.

Jak na działalność organizacji wpłynęła pandemia? Czy wojna na Ukrainie coś zmieniła? Okazuje się, że przez ostatnie dwa lata, wielkim nakładem pracy i środków - oddano do użytku dwa nowe budynki, w których znajdują się m.in. mieszkania dla dorosłych autystów. Jednak nie mieszkają w nich na razie podopieczni Stowarzyszenia, tylko rodziny z Ukrainy. Kilka z nich razem z dziećmi potrzebującymi pomocy terapeutów "Wspólnego świata". Jak mówią rodzice, to miejsce wyjątkowe, ważne, bo na wschodzie Polski nie ma dużych miast, w których łatwiej o pomoc w tej dziedzinie.

Ten ośrodek – świetni specjaliści, nauczyciele, logopedzi – to ogromna szansa na lepszą przyszłość dla dzieci ze spektrum autyzmu, których, jak pokazują badania, przychodzi na świat coraz więcej (nawet 1 na 66 urodzeń).

***

Reportaż Jakuba Tarki "Żeby miały szansę" został wyemitowany w czwartek (22 września) o godz. 22.15 na antenie Trójki.