Strona główna > Artykuł

"Ród Krzeptowskich" - reportaż Moniki Chrobak

Studio Reportażu i Dokumentu

Rodzina Krzeptowskich to silnie związana z Tatrami rodzina jest jednym z najbardziej znanych polskich rodów góralskich.

Rzeźba przedstawiająca Jana Krzeptowskiego-Sabałę znajdująca się w centrum Zakopanegofot. marekusz/Shutterstock

"Ród Krzeptowskich" - reportaż Moniki Chrobak

Polska ekonomistka, publicystka Maria Krzeptowska-Jasinek z Kościeliska koło Zakopanego wraz z już nieżyjącym mężem Józefem opracowała historie rodów góralskich. Prowadzone przez nią wydawnictwo wydało m.in. genealogie rodu Gąsieniców, Bachledów i oczywiście Krzeptowskich.

Wśród tych ostatnich jedną z najbardziej znanych postaci jest Jan Krzeptowski Sabała - legendarny przewodnik tatrzański, muzykant, myśliwy, gawędziarz i pieśniarz. Po górach prowadził m.in. Tytusa Chałubińskiego i Stanisława Witkiewicza. Przez Witkiewicza został nazwany „Homerem Tatr”, był także ojcem chrzestnym jego syna Stanisława Ignacego "Witkacego". Sabała był jednym z najbardziej charakterystycznych przedstawicieli podhalańskiego ludu. Jego znakomite gawędy często były spisywane w interpretacjach polskich literatów. Ponadto grywał na gęślach – rodzaju chłopskich skrzypiec – i śpiewał góralskie pieśni. Nic dziwnego, że szybko zdobył popularność wśród śmietanki towarzyskiej zakopiańskich wczasowiczów.

W rodzinie Krzeptowskich nie brakuje także wybitnych patriotów, jak choćby Józef Krzeptowski – legendarny  przewodnik tatrzański. W czasie II wojny światowej kurier na trasie Zakopane – Budapeszt. Należały do niej też kontrowersyjne osoby, np. Wacław Krzeptowski, jeden z przywódców Goralenvolku podczas II wojny światowej, współpracującego z okupacyjnymi władzami niemieckimi. Ród jest związany z Tatrami od wielu pokoleń, zajmował się głównie hodowlą owiec, przewodnictwem tatrzańskim, sportem i inżynierią budowlaną.

Czytaj również:

***

Reportaż autorstwa Moniki Chrobak  pt. "Ród Krzeptowskich" został wyemitowany w piątek (23.09) o godz. 0.35 na antenie Programu 1.