Data publikacji:
2022-09-28
Strona główna > Artykuł
"Sekretne życie drzew" - reportaż Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej
Studio Reportażu i Dokumentu
158 stron, 36 historii, kilkaset lat. Dwa lata temu Marek Piwowarski & Company wydali książkę "Drzewa Warszawy". Poprzez historie drzew opowiedzieli o losach drzew, losach ludzi, losach miasta i wielu rzeczach dodatkowych. Między innymi trafili na jabłonkę Ireny Sendlerowej, akcję Czesława Niemena i klon jawor sadzony rzekomo przez Marię Curie-Skłodowską.
Zdjęcie ilustracyjnefot. JoannaTkaczuk/.shutterstock.com
"W naszym codziennym patrzeniu pod nogi drzew często nie widzimy. Mijamy je, albo raczej one nas mijają ponad krótkimi naszymi perspektywami. Rosną zwykle gdzieś obok. Tam, gdzie nam nie przeszkadzają. A jeśli przeszkadzają, są usuwane. Są raczej tłem niż figurą zdarzeń. Nie wymagają uważności, więc na co dzień się na nich nie skupiamy. W tej książce jest inaczej" – to pierwsze słowa wstępu do książki "Drzewa Warszawy". Książki niezwykłej, zaskakująco wielowarstwowej.
Jej autorami są, w kolejności alfabetycznej, Paweł Dunin-Wąsowicz, Ewa Kalnoj-Ziajkowska, Mateusz Korbik, Katarzyna Kuzko-Zwierz, Marek Piwowarski. I właśnie ta różnorodność autorów dała w efekcie tak znakomity rezultat, taką, wspomnianą na początku, różnorodność i wielowarstwowość: jest w "Drzewach Warszawy" rzeczowe ujęcie tematu od strony biologiczno-dendrologicznej, ale równie ważna jest historia każdego drzewa, a przy okazji także samego miasta. Stąd zaś niedaleko do opowieści o ludziach – tych związanych z początkami drzewa bądź jego teraźniejszością lub miejscem, gdzie zostało ono zasadzone.
***
Reportaż Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej "Sekretne życie drzew" został wyemitowany o godz. 22.15 we wtorek (27 września) na antenie Trójki.