Strona główna > Artykuł

"Jedyny taki" - reportaż Jakuba Tarki

Studio Reportażu i Dokumentu

Jego piosenki przez dziesiątki lat regularnie gościły na antenie radiowej Jedynki i cieszyły się wielką sympatią słuchaczy. Z wykształcenia był technikiem mechanikiem, z pasji - bardem Warszawy, piewcą jej gwary i kolekcjonerem wszystkiego, co ze stolicą związane.

Stanisław Wielanek - zdjęcie archiwalnefot. W. Kusiński/Polskie Radio

"Jedyny taki" - reportaż Jakuba Tarki

W dzieciństwie uczył się gry na akordeonie, później na fortepianie. Ukończył Studium Muzyczne im. Henryka Wieniawskiego. Nagrał 34 płyty, w tym 6 złotych. Zgromadził jeden z najbogatszych zbiorów nutowych i ikonograficznych związanych z folklorem miejskim. Stworzył dwie znane kapele - Czerniakowską i Warszawską, z którymi koncertował na największych estradach krajowych i zagranicznych, wykonując piosenki podwórkowe, lwowskie, legionowe, żydowskie oraz biesiadne.

20 grudnia 2016 roku otrzymał z rąk ministra kultury Brązowy Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". Zmarł następnego dnia.

Stasiek Wielanek – jak zapamiętali  go słuchacze, przyjaciele, koledzy z podwórkowych orkiestr? Czy pozostawił godnego następcę, który będzie propagował muzyczny folklor Warszawy?

***

Reportaż "Jedyny taki" autorstwa Jakuba Tarki został wyemitowany we wtorek (13.09) w ramach pasma "Noc z Reportażem" w Programie 1.