Strona główna > Artykuł

Laureaci Festiwalu Filmowego NNW w Gdyni. Jakub Tarka z wyróżnieniem

Studio Reportażu i Dokumentu

Jakub Tarka ze Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia otrzymał wyróżnienie w konkursie "Reportaż radiowy" na XIV Międzynarodowym Festiwalu Filmowego "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci" w Gdyni za reportaż "Wirtuoz". Zwycięzcą w tej kategorii została audycja "Obraza obrazu" Mariusza Kamińskiego z Polskiego Radia Lublin. Uroczysta gala finałowa Festiwalu NNW odbyła się w Teatrze Muzycznym w Gdyni.

Poznaliśmy laureatów Festiwalu Filmowego NNW w Gdyni.fot. PAP/Jan Dzban

Reportaż "Wirtuoz" Jakuba Tarki opowiada o wybitnym pianiście i polityku Ignacym Janie Paderewskim. Na przełomie wieków był najbogatszym artystą na świecie, bez zapowiedzi odwiedzał prezydenta USA, a na jego koncertach główną część publiczności stanowiły omdlewające z zachwytu kobiety. Z ogromnej sławy i wielkich pieniędzy korzystał na rzecz ogarniętej wojną, a potem odbudowującej się Polski. 


 

"Wirtuoz" - reportaż Jakuba Tarki

 

Jury konkursu radiowego przyznało również wyróżnienia dla: Ewy Szkurłat (Radio Kraków) za reportaż "Bilet z rowerem" oraz Joanny Sikory (Radio Białystok) za reportaż "Tola" opowiadający o niezwykłym życiu żołnierki Armii Krajowej - Franciszki Ramotowskiej.

Zwycięzcą w tej kategorii została audycja "Obraza obrazu" Mariusza Kamińskiego z Polskiego Radia Lublin. Dziennikarz ukazuje historię przybycia do stolicy Lubelszczyzny kopii obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej. Władze komunistyczne przy pomocy MO i SB przeprowadziły szereg działań pod kryptonimem "Bystrzyca ‘66" deprecjonujących peregrynację obrazu.

Film polski 

"1939 Oblężenie Warszawy" w reżyserii Eugeniusza Starky'ego zwyciężył w kategorii dokument polski i otrzymał statuetkę Złotego Opornika. To filmowy hołd dla Juliena Bryana, amerykańskiego dokumentalisty będącego świadkiem pierwszych dni niemieckiej agresji na Polskę w 1939 roku.

Jak podkreślał reżyser filmu, to kronikę Juliena Bryana obejrzało 300 milionów osób, co wpłynęło na decyzję Amerykanów o zaangażowaniu się i wsparciu koalicji antyniemieckiej.

Filmy zagraniczne

Ukraiński "Plai" to zwycięzca w kategorii dokument międzynarodowy. Obraz w reżyserii Evy Dżyszjaszwili to opowieść o prostym, wiejskim życiu toczonym w cieniu wojny na Ukrainie.

Najlepszym międzynarodowym filmem fabularnym uznano "Mauretańczyka" w reżyserii Kevina Macdonalda. To historia więźnia przetrzymywanego w Guantanamo bez wyroku przez dziesięć lat. Bohater szuka pomocy obrońcy, dzięki któremu odzyska wolność.

Członek jury konkursowego, wicedyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego doktor Paweł Ukielski o filmie "Plai" (IAR)

 

"Gloria Artis"

Brązowy Medal Zasłużony Kulturze "Gloria Artis" z rąk wiceministra kultury Jarosława Sellina otrzymała dyrektor literacka RdC Aleksandra Głogowska.

To kolejne już wyróżnienie dla Aleksandry Głogowskiej za odnalezienie w Roku Krzysztofa Kamila Baczyńskiego i przywrócenie do powszechnej świadomości zapomnianego, jedynego dramatu poety.

Festiwal NNW, Nagroda w Konkursie Polskich filmów Dokumentalnych dla E. Starky'ego za film "1939. Oblężenie Warszawy. Relacja Witolda Banacha (IAR)

 

Platynowy Opornik

Gala zamknięcia XIV Festiwalu Filmowego NNW była również okazją do wręczenia pamiątkowych nagród imprezy - m. in. Drzwi do Wolności, Sygnetów Niepodległości czy Przyjaciela Festiwalu NNW.

Specjalną nagrodę - Platynowy Opornik - za całokształt twórczości, za niezłomność w podejmowaniu trudnych tematów, bezkompromisowość i niezależność w pracy twórczej otrzymał Mirosław Chojecki, współorganizator Komitetu Obrony Robotników, współzałożyciel Niezależnej Oficyny Wydawniczej "NOWa", na emigracji członek Biura Zagranicznego "Solidarności".

Patronat medialny nad XIV Międzynarodowym Festiwalem Filmowym NNW objęły Polskie Radio i Polskie Radio 24.

Czytaj także:

IAR/fc/ans