Strona główna > Artykuł

"Historia kłamstw krwią haftowana" - reportaż Macieja Jastrzębskiego

Studio Reportażu i Dokumentu

Reportaż poruszający temat stalinowskich zbrodni dokonanych na Polakach – napaści Armii Czerwonej na Polskę 17 września 1939 roku, mordu katyńskiego, deportacji i obławy augustowskiej. O tych tragicznych wydarzeniach, o losach swoich najbliższych opowiadają ich uczestnicy mieszkający w Rosji i na Białorusi, a o ustaleniach dotyczących tego tematu – rosyjscy historycy niezależni i badacze stalinowskich zbrodni.

Ekshumacja zwłok polskich oficerów zamordowanych w Katyniu w 1940 r. Powołana przez Niemców komisja stwierdziła, że ofiary zostały zastrzelone przez Rosjanfot. PAP/Archiwum

"Historia kłamstw krwią haftowana" - reportaż Macieja Jastrzębskiego

Wypowiedzi uczestników reportażu zostały zarejestrowane w Katyniu, Moskwie i Grodnie. Są ważne z historycznego punktu widzenia, ponieważ wskazują, że ani w Związku Sowieckim, ani w Rosji Putina nie udało się wymazać z pamięci zbrodni dokonanych na Polakach i zastąpić historycznej prawdy kłamstwami. Wciąż w Rosji i na Białorusi są ludzie, którzy cenią prawdę ponad własną wygodę i bezpieczeństwo.

 ***

Reportaż Macieja Jastrzębskiego "Historia kłamstw krwią haftowana" został wyemitowany we wtorek (4 października) o godz. 22.15 na antenie Trójki.