Strona główna > Artykuł

"Wirtuoz" - reportaż Jakuba Tarki

Studio Reportażu i Dokumentu

Jakub Tarka ze Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia otrzymał wyróżnienie na XIV Festiwalu NNW za reportaż "Wirtuoz", w którym przybliżył mało znane epizody z życia Ignacego Jana Paderewskiego. 

Ignacy Jan Paderewskifot. NAC

"Wirtuoz" - reportaż Jakuba Tarki

O Ignacym Janie Paderewskim mówiono, że jest najlepszym pianistą wśród polityków i najlepszym politykiem wśród pianistów. Na pewno był wirtuozem, kompozytorem, dyplomatą i wielkim filantropem. Na przełomie wieków był najbogatszym artystą na świecie, bez zapowiedzi odwiedzał prezydenta USA, a na jego koncertach główną część publiczności stanowiły omdlewające z zachwytu kobiety. Z ogromnej sławy i wielkich pieniędzy korzystał na rzecz ogarniętej wojną, a potem odbudowującej się Polski.

Reportaż to radiowa podróż m.in. do warszawskiej fabryki pianin i fortepianów J. Kerntopf, w której Paderewski spędził dzieciństwo, oraz do jedynej na świecie posiadłości po mistrzu w Kąśnej Dolnej.

Czytaj również:

***

Reportaż pt. "Wirtuoz" autorstwa Jakuba Tarki został wyemitowany w ramach pasma "Noc z Reportażem" we wtorek (4.10) w Jedynce.