Strona główna > Artykuł

Melchiory 2022. Poznaliśmy nominowanych do konkursu

Studio Reportażu i Dokumentu

Polskie Radio ogłasza nominacje do tegorocznej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Reportażystów „Melchiory”. Laureatów poznamy podczas uroczystej Gali, która odbędzie się 17 listopada br., w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej. 

Melchioryfot. Polskie Radio

Konkurs odwołuje się do najlepszych tradycji polskiego reportażu oraz mistrzowskiego dorobku Melchiora Wańkowicza. Do tegorocznej edycji konkursu wpłynęło 71 prac. Jury w składzie: Krzysztof Gottesman (przewodniczący), Ewa Czaczkowska, Agnieszka Czyżewska-Jacquemet, Adam Hlebowicz oraz Arkadiusz Gołębiewski postanowiło przyznać nominacje w następujących kategoriach: 


  • INSPIRACJA ROKU:

- Wojciechowi Królikowskiemu  TVP Katowice za oryginalny i odkrywczy  sposób opowiedzenia bieżącej historii.

- Dagmarze Drzazdze z TVP Katowice za umiejętność i konsekwencję w opowiadaniu o losach ludzkich.

Violetcie Rotter-Kozerze z TVP Katowice za artystyczny obraz sztuki i ludzi z nią związanych. 

- Monice Meleń TVP Kraków za bliskość z bohaterami i metaforyczne ujęcie poruszanych tematów.

- Izoldzie Czmok-Nowak z TVP Katowice za konsekwencje, pomysłowość  i szczerość w pokazywaniu Śląska i jego mieszkańców. 

  • REPORTAŻ:

- Mariuszowi Kamińskiemu z Polskiego Radia Lublin, za reportaż „Ostatnie takie trio” za wielowymiarowy obraz dramatu ludzkiego i pogłębiony  pejzaż społeczny

- Joannie Sikorze z Polskiego Radia Białystok, za reportaż „To nie musi być smutna historia” za precyzyjnie skonstruowaną opowieść o uzależnieniu.

- Aleksandrze Sadokierskiej z Polskiego Radia Białystok, za reportaż „Wynurzony z ciszy” za poruszającą opowieść o relacji matki i niepełnosprawnego syna osobisty portret.

 - Antoniemu Rokickiemu ze Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia, za reportaż „Za drzwiami uczelni” za wielostronne ukazanie przemocy w środowisku aktorskim.

- Henrykowi Dedo i Waldemarowi Kasperczakowi z Fundacji Głos Ewangelii, za reportaż „Baca z siódmego nieba” za opowieść o pokoleniowej więzi.

- Marianie Kril z Polskiego Radia dla Zagranicy, za reportaż „Nasza Bucza” za osobistą i intymną opowieść przeżyciu oblężenia w Buczy.

  • DOKUMENT:

 - Marzenie Wróbel-Szała, z Polskiego Radia Zachód –Zielona Góra, za reportaż „Powrót do korzeni” za przywołanie postaci wybitnego polskiego naukowca Hilarego Koprowskiego z wykorzystaniem archiwaliów.

 - Annie Rębas za reportaż „Wagner wraca do domu” z Polskiego Radia Gdańsk,  za ciekawe dźwiękowo podjęcie  nieznanych wątków z historii polskiego żeglarstwa.

Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskskiej ze Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia, za reportaż „Choj – opowieść o Mirku Chojeckim” za historię życia Mirosława Chojeckiego utkaną z wielu trafnie dobranych głosów.

- Aleksandrze Sadokierskiej za reportaż z Polskiego Radia Biłystok, „Przewodniczka matek” za autentyzm i świeżość spojrzenia i audialne walory opowieści

- Marzenie Bakowskiej z Polskiego Radia Gdańsk, za reportaż „Miłość z portem w tle” za umiejętne wykorzystanie klasycznych elementów dokumentu radiowego.