Strona główna > Artykuł

"Wracamy do liceum" - reportaż Antoniego Rokickiego

Jedynka

Dzień Edukacji Narodowej. To święto nauczycieli, ale także uczniów, pracowników szkoły i całej oświaty. To dobra okazja, aby powspominać lata spędzone w podstawówce czy szkole średniej. 

Dziś Dzień Edukacji Narodowejfot. Shutterstock

"Wracamy do liceum" - reportaż Antoniego Rokickiego

Jurek Prokuratorski jest absolwentem XL Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Warszawie. Maturę napisał w 1975 roku. Razem z przyjaciółmi ze swojej klasy, o profilu matematyczno-fizycznym, często spędzał czas wolny na działce znajdującej się pod Warszawą. "Farma" - tak mówili na to miejsce. Tam wypoczywali, bawili się, a także przygotowywali do klasówek.

To miejsce i wspomnienia z nim związane były dla nich tak ważne, że po ukończeniu szkoły zaczęli budować pewną tradycję. Od kilkudziesięciu lat co roku spotykają się w wakacje, aby spędzić ze sobą jeden dzień. Wracają wtedy do najpiękniejszych wspomnień w swoim życiu. - Nasza klasa jest czymś najlepszym, co mogło się nam przydarzyć - opowiada Suchy, były gospodarz klasy. - Nieraz odczuwam z nią bliższy związek niż z rodziną. Potrafimy się nie odzywać kilka lat do siebie, ale podnosimy słuchawkę telefonu i rozmawiamy, jakbyśmy wczoraj wyszli z klasy - zapewnia.

Z tymi słowami zgadza się Barbara, koleżanka z klasy, która zauważa, że przyjaźń niekiedy bywa trwalsza od miłości. - Każdy z nas ma gorsze, lepsze okresy, ale zawsze możemy zadzwonić, wygadać się. My się spotykamy, żeby się wyżalić, pomóc komuś… Kontaktujemy się mailowo, z tej klasy na Facebooku są tylko trzy osoby - mówi bohaterka reportażu.

Co sprawia, że szkolne przyjaźnie są jednymi z najtrwalszych? Co robić, aby czas nie zniszczył relacji, które są dla nas ważne?

Czytaj też:

***

Reportaż "Wracamy do liceum" autorstwa Antoniego Rokickiego został wyemitowany w piątek (14.10) o godz. 0.35 na antenie Programu 1.