Strona główna > Artykuł

"Belfer the bestia" - reportaż Antoniego Rokickiego

Studio Reportażu i Dokumentu

XL Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stefana Żeromskiego w Warszawie leży w samym sercu miasta, niedaleko placu Zawiszy. Szkoła obchodzi w tym roku 70. urodziny. Jedną ze szkolnych tradycji związanych z Dniem Edukacji Narodowej jest organizacja konkursu pod nazwą "Belfer the bestia".

Gala plebiscytu "Belfer the bestia"fot. Antoni Rokicki

"Belfer the bestia" - reportaż Antoniego Rokickiego

Nagrody przyznawane są najlepszym nauczycielom XL Liceum, a wręczają je młodzi, którzy organizują z tej okazji ogólnoszkolny plebiscyt. Nagrody trafiają do rąk nauczycieli od 2007 roku i są wręczane w co najmniej pięciu kategoriach, takich jak: najbardziej wymagający nauczyciel, najbardziej wyrozumiały, cierpliwy, z poczuciem humoru, barwna osobowość.

I choć szkoła kładzie nacisk na naukę przedmiotów ścisłych oraz języków obcych, to uczą się w niej również ci, którzy wiążą przyszłość ze sceną. – Klasa artystyczna dawała nam umiejętności, których szkoła nie uczy – mówi Marcin Sypniewski, który rozpoczął naukę w liceum przy Platynowej 1 w 1999 roku. – Dawała pewną wolność wypowiedzi, wolność i swobodę występowania. To, wbrew pozorom, potem przydaje się nawet w pracy w korporacji, a także w codziennym życiu – zauważa absolwent, pracujący na co dzień w branży medycznej.  

14 października to dobra okazja, aby zastanowić się, jakimi cechami powinien wyróżniać się dobry pedagog. Zdaniem Marcina Sypniewskiego, jest to osoba, która ma bliski kontakt z uczniami, a także uczestniczy w życiu klasy i szkoły. – Nauczyciele, którzy byli wymagający, ale także rozumieli nas, rozmawiali z nami, byli najbardziej przez nas cenieni. Ufaliśmy im – podkreśla bohater reportażu. Jak wyglądała tegoroczna odsłona "Belfer the bestii"? Kogo nagrodzili młodzi i jakimi kryteriami się kierowali…?

W reportażu wystąpili: Anna Szczepańska-Filipp  dyrektor XL Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stefana Żeromskiego w Warszawie​; Renata Mazur  nauczyciel biologii; Marek Dąbrowski  nauczyciel geografii; Kamil Kwiecień  nauczyciel biologii; Marcin Sypniewski  absolwent szkoły.
 

***

Reportaż Antoniego Rokickiego  "Belfer the bestia" został wyemitowany we wtorek (18 października) o godz. 22.15 na antenie Trójki.