Data publikacji:
2022-10-19
Strona główna > Artykuł
"Komendantka" - reportaż Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej
Studio Reportażu i Dokumentu
Podczas tegorocznego Dnia Matki w Warszawie odbyły się uroczystości upamiętniające płk Aleksandrę Zagórską. Historię życia działaczki niepodległościowej, która walczyła też w obronie Lwowa, opowiada reportaż "Komendantka" autorstwa Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej.
Obrona Lwowa, Ochotnicza Legia Kobiet. Raport przyjmuje Aleksandra Zagorska (reprodukcja)fot. FoKa / Forum
Aleksandra Zagórska (1882-1965) była działaczką niepodległościową, członkinią Oddziałów Bojowych PPS. Walczyła w obronie Lwowa; była również współzałożycielką Milicji Obywatelskiej i założycielką Ochotniczej Legii Kobiet - pierwszej formacji wojskowej, w której walczyły wyłącznie kobiety - w 1918 r. To pierwsza kobieta w Wojsku Polskim w stopniu podpułkownika. Matka orlątka Jurka Bitschana. Podczas II wojny światowej działaczka Konwentu Organizacji Niepodległościowych. Była też zaangażowana w działalność konspiracyjną w okresie PRL.
płk Aleksandra Zagórska
Urodzona we Lwowie Beata Kost kilka lat temu zaczęła się starać, żeby uregulować sprawę zadłużonego grobu Aleksandry Zagórskiej i nadać mu status "grobu bohatera". Zajęło jej to wiele lat. W końcu udało się i prochy bohaterki spoczęły na Wojskowych Powązkach. Poświęciła też jej życiu jeden z rozdziałów własnej książki pt. "Kobiety ze Lwowa". Przedstawia w niej znakomite postaci lwowianek, a wśród nich niezwykłą Aleksandrę Zagórską.
W reportażu wystąpiła Beata Kost, autorka książki "Kobiety ze Lwowa". To dzięki jej działaniom oraz działaniom jej teścia, przywrócono pamięć o bohaterce. Usłyszeliśmy także Jerzego Bednarza, wnuka Aleksandry Zagórskiej.
Czytaj również:
- "Wracamy do liceum" - reportaż Antoniego Rockiego
- Pionier polskiej radioterapii onkologicznej. Reportaż "Nasz bohaterski Franek"
***
Reportaż "Komendantka" autorstwa Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej został wyemitowany we wtorek (18.10) o godz. 23.10 na antenie Programu 1.