Strona główna > Artykuł

Dyrektor festiwalu filmowego "Ukraina!": to kino europejskie ze wschodnią duszą

Dwójka

- W tym roku pokażemy aż 56 filmów, chociaż od 24 lutego wydawało się, że festiwal jest zagrożony. Wiedzieliśmy jednak, że musimy go zrobić, nie było tylko wiadomo, czy będziemy mogli pokazać tak dużo filmów. Udało się - mówiła w "Poranku Dwójki" Beata Bierońska-Lach, dyrektor festiwalu filmowego "Ukraina!".

Festiwal Filmowy "Ukraina!" zagości od 2 do 29 października w warszawskiej Kinotecefot. materiały prom.

Rozmowa z Beatą Bierońską-Lach, dyrektorką festiwalu filmowego "Ukraina!" (Poranek Dwójki)

Festiwal filmowy, który przemówi głosem prawdziwej Ukrainy

Tegoroczna, 7. odsłona wydarzenia rozpocznie się w piątek, 21 października. W ciągu dziewięciu dni w warszawskiej Kinotece wyświetlonych zostanie ponad pięćdziesiąt filmów fabularnych, dokumentalnych, krótkometrażowych i animowanych. W programie znalazło się pięć sekcji: Oblicza Ukrainy, Kobiece historie, Mariupol, Sztuka wolności oraz konkurs na najlepszy film krótkometrażowy.

Początki festiwalu filmowego "Ukraina!" wcale nie były jednak łatwe. - Organizujemy festiwal od 2016 roku i to było bardzo trudne, propagowanie kina ukraińskiego, tak mało znanego wówczas w Polsce. Słyszeliśmy opinie, że to kino postradzieckie i po co je pokazywać. Okazuje się, że współczesne ukraińskie kino jest bardzo dobre. Przypomina kino europejskie, ale z taką wschodnią duszą - podkreślała Beata Bierońska-Lach.

Ukraina! W kinie i online

Dyrektor wydarzenia nie jest pewna, czy za rok również uda się pokazać tyle filmów co teraz. - Wiemy przecież, że filmowcy zamienili kamery na broń, a jeśli coś kręcą, to dokumenty, żeby przedstawić je później w trybunale haskim jako dowody rosyjskich zbrodni. Cieszmy się więc tym, co mamy i co możemy pokazać w tym roku - stwierdziła.

Podczas festiwalu filmowego "Ukraina!" będzie można również wziąć udział w spotkaniach z twórcami, w debacie "Kobiety filmu w Ukrainie" i w innych ciekawych wydarzeniach. Natomiast od 1 do 14 listopada br. festiwal dostępny będzie online.

Rozmowa z Beatą Bierońską-Lach, dyrektorką festiwalu filmowego "Ukraina!" (Poranek Dwójki)

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Beata Bierońska-Lach (dyrektor festiwalu filmowego "Ukraina!")

Data emisji: 19.10.2022

Godzina emisji: 9.30

pg/kor