Data publikacji:
2022-10-21
Strona główna > Artykuł
"Warszawa w budowie" - o urbanistyce, historii i przyszłości Warszawy
Dwójka
- Zastanawiamy się, jak kształtować dziś nasze ulice, żeby, przede wszystkim, wyjść naprzeciw kryzysowi klimatycznemu i temu, że chcemy się wszyscy na nich zmieścić - mówił Tomasz Fudala, kurator festiwalu o wystawie w Muzeum nad Wisłą zatytułowanej "Walka o ulice". To również hasło tegorocznej odsłony stołecznego festiwalu o tematyce miejskiej "Warszawa w budowie".
Plac budowy Muzeum Sztuki Nowoczesnej przed Pałacem Kultury i Nauki w Warszawiefot. Shutterstock/EsfilPla
Od 14 lat festiwal jest okazją do debat i wymiany myśli, dotyczących również tych najbardziej spornych obszarów życia miejskiego. W programie tegorocznego festiwalu znajdą się: wystawa w Muzeum nad Wisłą oraz dyskusje, spotkania, pokazy filmowe, spacery, a nawet wizyty w zajezdni tramwajowej.
Trudna relacja z samochodami
Festiwal "Warszawa w budowie" jest organizowany przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie we współpracy z Muzeum Warszawy. Tegoroczna edycja będzie ostatnią realizowaną w Muzeum nad Wisłą - od przyszłego roku festiwal będzie organizowany naprzemiennie w Muzeum Warszawy i nowej siedzibie MSN.
- Gdy patrzymy na statystyki, okazuje się, że mamy 1 700 000 mieszkańców w Warszawie, ale ponad dwa miliony zarejestrowanych aut. Dodatkowo jeszcze do miasta wjeżdża codziennie pół miliona samochodów - mówił Tomasz Fudala. - Karoserii, które codziennie oglądamy, jest sporo. One blokują chodniki; nie wszyscy jesteśmy przez kierowców traktowani dobrze, ale też sami bywamy kierowcami. Nasza wystawa jest o naszej trudnej relacji z samochodami, o naszym trudnym życiu z samochodami. O relacji, która jest często fetyszyzacją samochodu. Musimy jednak też brać pod uwagę, że w mieście tworzą się wyspy ciepła, że coraz gorzej jest z retencją wody, że miasta, rzeki i przyroda obumierają w kryzysie klimatycznym i samochód jest częścią tego wszystkiego - wyjaśniał.
[źródło: Facebook/WARSZAWA W BUDOWIE]
Demokratyczna infrastruktura jest pozytywną stroną ulicy
Nasze konsumenckie wybory są także bardzo ważne, jak podkreślił rozmówca Jakuba Jamrozka. - Wreszcie rozwijany jest transport publiczny, który po 1989 roku miał się nie najlepiej w Polsce. Dzisiaj np. warszawski transport publiczny jest wzorowy. Po ulicach miasta jeździ 160 autobusów elektrycznych. Mamy 26 linii tramwajowych. Te środki są naszą demokratyczną infrastrukturą, która jest pozytywną stroną ulicy - zaznaczył rozmówca radiowej Dwójki.
[źródło: Facebook/WARSZAWA W BUDOWIE]
Tomasz Fudala, kurator festiwalu "Warszawa w Budowie" o wystawie w Muzeum nad Wisłą "Walka o ulice" (Wybieram Dwójkę)
Czytaj także:
- Rotunda – salon na życzenie warszawiaków
- Dom Kapuścińskiego - zamiast upamiętnienia jest ruina
- Raj na skarpie zagrożony
***
Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę
Prowadził: Jakub Jamrozek
Gość: Tomasz Fudala (kurator festiwalu "Warszawa w budowie")
Data emisji: 21.10.2022
Godzina emisji: 16.30
djr/kor