Strona główna > Artykuł

"Wojna i pamięć" - reportaż Czesławy Borowik

Studio Reportażu i Dokumentu

Kiedy jest wojna, giną niewinni ludzie. Mord w Szczuczkach jest tego przykładem. 1 października 1939 roku 102 mężczyzn i chłopców zginęło w niemieckiej obławie.

Uroczystości przy pomniku - miejscu pamięci mordu w Szczuczkachfot. Czesława Borowik

"Wojna i pamięć" - reportaż Czesławy Borowik

Od lat mieszkańcy upominali się o pamięć. Poprzedni sołtys Jan Czępiński spisywał relacje ustne świadków, zacytujemy je z nagrań Studia Historii Mówionej. Usłyszymy głosy Michała Pietrasia i Jana Pazura.

Dziś już nie ma tych, którzy mogliby powiedzieć, co się stało, ale aktualna pani sołtys Anna Grzelak przyjęła za punkt honoru, by zadbać choć o maleńką kapliczkę, którą mieszkańcy postawili w miejscu mordu. W gminie, powiecie, województwie nikt nie odpowiedział na jej prośbę o finansowe wsparcie. Napisała więc list do prezydenta RP Andrzeja Dudy, nie wierząc jednak w powodzenie. Ale… stało się.

Dziś jest to godne i bardzo ładne upamiętnienie, które zaprojektował i wykonał Instytut Pamięci Narodowej.

W audycji mówią uczestnicy uroczystości odsłonięcia Pomnika Miejsca Pamięci Mordu w Szczuczkach. Wykorzystane zostały również fragmenty archiwalnych nagrań świadków zbrodni: Michała Pietrasia i Jana Pazura. Fragmenty listu do prezydenta Andrzeja Dudy czyta Małgorzata Żurakowska.

Czytaj również:

***

Reportaż "Wojna i pamięć" autorstwa Czesławy Borowik wyemitowaliśmy we wtorek (25.10) o godz. 23.10 na antenie Programu 1. 

Galeria
Pomnik Miejsca Pamięci Mordu w Szczuczkach