Data publikacji:
2022-11-07
Strona główna > Artykuł
"Bohaterowie pierwszych dni wojny" - reportaż Andrzeja Urbańskiego
Studio Reportażu i Dokumentu
W Gdańsku odbyły się uroczystości pogrzebowe Obrońców Westerplatte. Po 83 latach zostały dopełnione powinności wobec polskich żołnierzy. Pamięć, szacunek i godny pogrzeb.
Uroczystości pogrzebowe obrońców Westerplatte na Cmentarzu Żołnierzy Wojska Polskiego na Westerplatte w Gdańsku.fot. PAP/Adam Warżawa
Warto przypomnieć, że jesienią 2019 roku zespół archeologów z Muzeum II Wojny Światowej odnalazł szczątki dziewięciu obrońców Westerplatte. Dzięki współpracy z Pomorskim Uniwersytetem Medycznym w Szczecinie oraz Oddziałową Komisją Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku, udało się zidentyfikować siedmiu poległych obrońców Westerplatte.
Odkrycie przez archeologów Muzeum II Wojny Światowej grobów obrońców Westerplatte ma szczególny wymiar nie tylko naukowy, ale również – a może przede wszystkim – społeczny i patriotyczny. Heroiczna obrona polskiej placówki we wrześniu 1939 r. stała się symbolem niezłomności i odwagi w walce przeciw złu, a sami bohaterowi – postaciami uosabiającymi najlepsze cechy żołnierza, obywatela i Polaka podkreśla dyrektor Muzeum II Wojny Światowej dr hab. Grzegorz Berendt. Obecna w społecznej świadomości i utrwalona w polskiej kulturze niezachwiana postawa żołnierzy z Westerplatte stanowi ważny wskaźnik moralności i właściwych wyborów dla coraz to nowych pokoleń Polaków. Brak możliwości oddania czci poległym bohaterom nad ich grobami powodował, że historia obrony półwyspu była niejako niezakończona, niedopełniona.
***
Reportażu] "Bohaterowie pierwszych dni wojny" autorstwa Andrzeja Urbańskiego został wyemitowany w poniedziałek (7.11) o godz. 22.15 na antenie Trójki.