Strona główna > Artykuł

"Niemożliwe nie istnieje"- reportaż Joanny Bogusławskiej

Studio Reportażu i Dokumentu

Julita Ilczyszyn jest nauczycielką, wielokrotnie startowała w maratonach, m.in. przebiegła Saharę. Tym razem przebiegła juz trzecią pustynie Atacame w Chile. Chce zostać pierwszą Polką, która przebiegnie cztery pustynie: Namibię, Kaukaz, Atacamę, Antarktydę, każdą na dystansie 250 km.

Julita Ilczyszyn na pustyni Atacamafot. Thiago Diz

Warunki pogodowe na pustyni były skrajne, w nocy temperatura poniżej zera, w dzień ponad 40 stopni. Największy kryzys dla Julity to burza piaskowa. Piasek dostawał się wszędzie, uniemożliwiał bieg. Kilkunastu zawodników ewakuowano, wiele osób opatrywało rany. Kolejnym etapem to kaniony i bardzo zimna woda, która wielu biegaczom sprawiała ból. Julita ukończyła bieg . Już za kilka tygodni wyjeżdża na Antarktydę, by tam ukończyć kolejny wyścig.

Bieganie po pustyni jest dla niej czymś wyjątkowym i niepowtarzalnym. Przekraczaniem własnych granic.