Data publikacji:
2022-11-09
Strona główna > Artykuł
"Okruchy przeszłości" - reportaż Joanny Bogusławskiej
Studio Reportażu i Dokumentu
29 grudnia 1944 roku Niemcy zrównali z ziemią Pałac Saski. Kompleks stojący na dzisiejszym placu Piłsudskiego pierwotnie należał do Jana Andrzeja Morsztyna, a przez lata zmieniał właścicieli i funkcje. Ostatecznie został zniszczony przez Niemców po upadku Powstania Warszawskiego. Razem z Pałacem Saskim wysadzony w powietrze został przyległy do niego Pałac Brühla oraz pomnik księcia Józefa Poniatowskiego.
Widok przedwojennego Pałacu Saskiegofot. Narodowe Archiwum Cyfrowe
Kiedy zmarł August III, pałac zaczął powoli upadać. Najpierw pomieszczenia pałacowe wynajmowano na mieszkania czy biura, później w części budynku mieściło się nawet liceum. Po powstaniu listopadowym pałac trzeba było przebudować. Podjął się tego na zlecenie Iwana Skwarcowa, rosyjskiego kupca, Adam Idźkowski. To dzięki niemu znamy Pałac Saski w stylu klasycystycznym. Wówczas też rozebrano środkową część kompleksu, stawiając w tym miejscu kolumnadę w stylu korynckim. Od 1862 do 1915 roku budynek zajmowała carska armia.
Po odzyskaniu niepodległości pałac wrócił w polskie ręce. Znajdował się w nim Sztab Generalny Wojska Polskiego. W 1925 roku pod kolumnadą w centralnym punkcie pałacu urządzono Grób Nieznanego Żołnierza.
W latach 30. XX wieku w Pałacu Saskim miało siedzibę Biuro Szyfrów, które w 1932 roku złamało kod Enigmy. W okresie międzywojennym na placu przed pałacem odbywały się najważniejsze uroczystości państwowe. Podczas II wojny światowej budynek przejął sztab hitlerowski, by ostatecznie zrównać go z ziemią. Dziś po Pałacu Saskim został jedynie Grób Nieznanego Żołnierza.
Teraz można oglądać wystawę "Okruchy przeszłości", na której prezentowane są odkrycia archeologiczne i liczne pamiątki wydobyte z piwnic pałacu.
***
Reportaż Joanny Bogusławskiej "Okruchy przeszłości" został wyemitowany w środę (9.11) o godz. 22.15 w Programie 3.