Strona główna > Artykuł

"Maraton" - reportaż Jakuba Tarki

Studio Reportażu i Dokumentu

28 godzin muzyki Chopina, czyli 205 dzieł kompozytora wykonanych przez przeszło 80 artystów. Maraton Chopinowski - wyjątkowe wydarzenie muzyczne - uświetnił 104. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, jubileusz pięciolecia istnienia Polskiego Radia Chopin oraz zainaugurował zbiórkę pieniędzy na odbudowę i wyposażenie szkół muzycznych na Ukrainie.

Maraton Chopinowski w Polskim Radiu. fot. Cezary Piwowarski / Polskie Radio

"Maraton" - reportaż Jakuba Tarki

Po raz pierwszy w historii Polskiego Radia przeprowadzono tak długą transmisję, była to także pierwsza prezentacja na żywo wszystkich dzieł opusowych Fryderyka Chopina. Jaka atmosfera panowała podczas wydarzenia? Co dla wykonawców było w nim wyjątkowego i w jakich osobistych maratonach uczestniczą?

***

Idea Maratonu Chopinowskiego pojawiła się wiosną tego roku, a przygotowania rozpoczęły się pod koniec czerwca. Swojego wsparcia udzieliło siedem katedr fortepianu, w tym sześć z Polski, a jedna z Hamburga. – Wróżono nam klęskę, ale ostatecznie udało się skompletować wykonawców – mówił w Trójce dyrektor Radia Chopin Marcin Gmys.

Maraton można było śledzić w internetowym streamingu na platformie Polskiego Radia pod adresem chopinmaraton.pl i na antenie Polskiego Radia Chopin. Wydarzenie rozpoczęło się w czwartek 10 listopada o godz. 16.00, a skończyło się dzień później o 21.45.

***

Zapraszamy do wysłuchania reportażu Jakuba Tarki zatytułowanego "Maraton" w poniedziałek (14 listopada) o godz. 22.10.