Strona główna > Artykuł

Gala Polskich Reportażystów "Melchiory 2022". Znamy laureatów

Studio Reportażu i Dokumentu

Aleksandra Sadokierska i Mariusz Kamiński zdobyli nagrody dla najlepszych reportażystów radiowych. W Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej w Warszawie odbyła się uroczysta Gala Reportażystów Polskich "Melchiory 2022".

Poznaliśmy laureatów w konkursach "Melchiory" i o Grand Prix KRRiT fot. Cezary Piwowarski/Polskie Radio

Aleksandra Sadokierska z Polskiego Radia Białystok została nagrodzona w kategorii Dokument za reportaż "Przewodniczka matek". To opowieść o czterech studentkach położnictwa z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, które udają się na wędrówkę po Łodzi śladami bohaterskiej położnej Stanisławy Leszczyńskiej. Jury nagrodziło autorkę reportażu "za autentyzm i świeżość spojrzenia oraz audialne walory opowieści".

Mariusz Kamiński z Polskiego Radia Lublin został nagrodzony w kategorii Reportaż za reportaż "To ostatnie takie trio". To opowieść o panu Józefie, który przez kilka tygodni, wiosną i jesienią, pomaga starszym ludziom, orząc ich przydomowe ogródki. W uzasadnieniu przyznania nagrody podkreślono wielowymiarowy obraz dramatu ludzkiego i pogłębiony pejzaż społeczny malowany dźwiękiem.

W kategorii Inspiracja Roku nagrodę otrzymał Wojciech Królikowski z TVP Katowice "za oryginalny i odkrywczy sposób opowiedzenia historii".

Wyróżnienia

Przyznano także wyróżniania: w kategorii Dokument - dla Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej ze Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia za reportaż "Choj - opowieść o Mirku Chojeckim" i dla Anny Rębas z Polskiego Radia Gdańsk za reportaż "Wagner wraca do domu", a w kategorii Reportaż - dla Henryka Dedy i Waldemara Kasperczaka z Fundacji Głos Ewangelii za reportaż "Baca z siódmego nieba".

Dwa wyróżnienia w kategorii Inspiracja Roku otrzymali: Violetta Rotter-Kozera z TVP Katowice i Monika Meleń z TVP Kraków. Nagrodę Specjalną Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia otrzymała jego reportażystka Urszula Żółtowska-Tomaszewska za niezwykłe oddanie swojej pracy, redakcji i kolegom, z którymi pracuje.

Nagrody KRRiT

Podczas uroczystości wręczono także nagrody Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Grand Prix KRRiT otrzymały ex-aequo Maria Magdalena Grydniewska z Polskiego Radia Lublin za reportaż "Anna Paniszewa" oraz Joanna Sikora z Polskiego Radia Białystok za reportaż "Tola".

Reportaż "Anna Paniszewa" to poruszająca opowieść o zachowaniu ludzkiej godności w warunkach łamania prawa człowieka przez białoruski reżim, "Tola" zaś to przejmujące ukazanie losu Franciszki Ramotowskiej ps. Tola -  żołnierza Armii Krajowej.

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przyznała też dwie nagrody specjalne dla Macieja Jastrzębskiego i Jakuba Tarki. Maciej Jastrzębski z Informacyjnej Agencji Radiowej doceniony został za dokument "Historia kłamstw krwią haftowana", czyli wnikliwy dokument o zbrodniach stalinowskich dokonywanych na Polakach od 17 września 1939 roku, przez mord katyński, po deportacje w głąb Rosji i obławę augustowską.

Jakub Tarka ze Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia wyróżniony został za reportaż "Prawda za podwójnym murem", opowiadający historię polskich dzieci uwięzionych za murami łódzkiego getta.

Adam Bogoryja-Zakrzewski ze Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia otrzymał honorowe wyróżnienie za reportaż "Królowa łapówek".

Najważniejsza nagroda reportażu radiowego w Polsce

Wydarzeniu patronuje Rada Mediów Narodowych, bo - jak powiedziała jej członkini Joanna Lichocka - to najważniejsza nagroda reportażu radiowego w Polsce.

- Te nagrody idą zawsze w bardzo dobre ręce, za świetne reportaże. Reportaż Polskiego Radia bardzo pięknie się rozwija. Reportaż przetrwał w kilku miejscach, cieszę się, że najpełniej przetrwał właśnie w Polskim Radiu i rozgłośniach regionalnych Polskiego Radia - podkreśliła Joanna Lichocka.

Joanna Lichocka o reportażach i "Melchiorach 2022" (IAR)


Promocja indywidualności

Celem Ogólnopolskiego Konkursu Reportażystów jest promowanie indywidualności autorskich i ambitnych form twórczości radiowej, a także uhonorowanie reportażystów innych mediów, których twórczość może być inspiracją dla dziennikarzy radiowych. Odwołując się w swojej nazwie do Melchiora Wańkowicza, konkurs przywołuje najlepszą tradycję polskiego reportażu oraz warsztatu i stylu pracy, do których sięgają dziennikarze uprawiający ten gatunek.

Czytaj także:


IAR/mr/kor