Data publikacji:
2022-11-17
Strona główna > Artykuł
"Melchiory 2022" i GrandPrix KRRiT. Reportażyści ze Studia Reportażu z nagrodami i wyróżnieniami
Zakończyła się uroczysta Gala Polskich Reportażystów podczas której poznaliśmy laureatów dwóch konkursów Melchiory 2022 i Grand Prix KRRiT 2022. Trzy osoby ze Studia Reportażu i Dokumentu PR z nagrodami i wyróżnieniami.
Od lewej Urszula Żółtowska-Tomaszewska, Jakub Tarka i Adam Bogoryja-Zakrzewski fot. Archiwum prywatne
W kategorii "Dokument" przyznano wyróżnienie dla Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej za reportaż "Choj-opowieść o Mirku Chojeckim", za historię życia Mirosława Chojeckiego utkaną z wielu trafnie dobranych głosów.
Mirosław Chojecki, wydawca, działacz opozycji w PRL, producent filmowy. Według przyjaciół postać tyleż niezwykła, co niedoceniona. Osoby znające Mirosława Chojeckiego są zgodne. To prawdziwy symbol opozycji antykomunistycznej. - Chojecki założył wydawnictwo NOWA, pierwsze wielkie wydawnictwo opozycyjne w latach 70. - mówi Janina Jankowska. Podobnego zdania jest Elżbieta Rygulska-Chlebowska. - Po stanie wojennym, który go zastał za granicą, bardzo aktywnie organizował pomoc dla podziemia. Przerzucał powielacze, zbierał pieniądze - mówi w reportażu Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej.
"Choj, opowieść o Mirosławie Chojeckim" - reportaż Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej
Urszula Żółtowska-Tomaszewska otrzymała również Nagrodę Specjalną Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego za niezwykłe oddanie swojej pracy, redakcji i kolegom, z którymi pracuje.
Nagrody KRRiT. Nagroda specjalna dla Jakuba Tarki
Podczas uroczystości wręczono także nagrody Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Jakub Tarka ze Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia otrzymał nagrodę specjalną za reportaż "Prawda za podwójnym murem", opowiadający historię polskich dzieci uwięzionych za murami łódzkiego getta.
Obóz dla polskich dzieci przy ulicy Przemysłowej w Łodzi to jedyny niemiecki dziecięcy obóz koncentracyjny na terenach Polski.
Miejsce to zaraz po wojnie skazano na zapomnienie, niewiele wiedzą o nim łodzianie, na jego terenie powstało osiedle "Słoneczne". Przez lata nie dowierzano nieletnim więźniom, którzy przeszli przez obozowe piekło, celowo ukryte za murami łódzkiego getta. Dziś pozostała garstka dorosłych "dzieci", które mogą opowiedzieć o głodzie, chorobach, strachu i przemocy, będących codziennością "za podwójnym murem".
"Prawda za podwójnym murem" - reportaż Jakuba Tarki
GrandPrix KRRiT. Honorowe wyróżnienie dla Adama Bogoryja-Zakrzewskiego
Adam Bogoryja-Zakrzewski otrzymał honorowe wyróżnienie za reportaż "Królowa łapówek".
Była dyrektor jednej ze szkół policealnych w Białymstoku wymuszała łapówki od swoich nauczycieli i pracowników administracji. Opłat za możliwość pracy w szkole żądała też od tych, którzy zarabiali najmniej - kucharek, stróża, sprzątaczek. Nie miała litości nawet dla pracowników samotnie wychowujących niepełnosprawne dzieci.
"Królowa łapówek" – reportaż Adama Bogoryja-Zakrzewskiego
Najważniejsza nagroda reportażu radiowego w Polsce
Wydarzeniu patronuje Rada Mediów Narodowych, bo - jak powiedziała jej członkini Joanna Lichocka - to najważniejsza nagroda reportażu radiowego w Polsce.
- Te nagrody idą zawsze w bardzo dobre ręce, za świetne reportaże. Reportaż Polskiego Radia bardzo pięknie się rozwija. Reportaż przetrwał w kilku miejscach, cieszę się, że najpełniej przetrwał właśnie w Polskim Radiu i rozgłośniach regionalnych Polskiego Radia - podkreśliła Joanna Lichocka.
Joanna Lichocka o reportażach i "Melchiorach 2022" (IAR)
Znamy już laureatów w kategoriach dokument, reportaż, inspiracja oraz nagroda specjalna. Gratulujemy!#Melchiory2022 pic.twitter.com/WvVps7U5Gi
— Polskie Radio (@polskieradiopl) November 17, 2022
Promocja indywidualności
Celem Ogólnopolskiego Konkursu Reportażystów jest promowanie indywidualności autorskich i ambitnych form twórczości radiowej, a także uhonorowanie reportażystów innych mediów, których twórczość może być inspiracją dla dziennikarzy radiowych. Odwołując się w swojej nazwie do Melchiora Wańkowicza, konkurs przywołuje najlepszą tradycję polskiego reportażu oraz warsztatu i stylu pracy, do których sięgają dziennikarze uprawiający ten gatunek.
Takie statuetki czekają na zwycięzców Gali Polskich Reportażystów #Melchiory2022. 👇 pic.twitter.com/HJ4K2l5A6F
— Polskie Radio (@polskieradiopl) November 17, 2022
Czytaj także:
- Studio Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia w PolskieRadio.pl
- "Za drzwiami uczelni". Reportaż nominowany do Melchiorów [POSŁUCHAJ]
- Grand Prix KRRiT 2022. Reportaż "Stefan Kudelski, genialny polski wynalazca" [POSŁUCHAJ]
ans