Strona główna > Artykuł

"Serce" - reportaż Grażyny Wielowieyskiej

Studio Reportażu i Dokumentu

Anna od dziecka żyła ze świadomością, że ma chore serce, że szansę na dalsze życie, będzie miała tylko wtedy, jeśli dotrwa do czasu, kiedy będzie można dokonać przeszczepu i znajdzie się właściwy dawca. Nie było jej łatwo bo jej, również chory na serce brat, zmarł trzy tygodnie po przeszczepie.

zdj. ilustracyjnefot. Shutterstock

"Serce" - reportaż Grażyny Wielowieyskiej

Kardiomiopatia przerostowa to choroba genetyczna, którą oboje odziedziczyli po mamie. Na transplantację czekała kilkanaście lat, spędzając więcej czasu w szpitalach niż w domu. Ale rodzice starali się by żyła normalnie. Spotykała się z przyjaciółmi, chodziła do szkoły. Uczyła się w liceum plastycznym, malowała pejzaże i czekała na telefon z Zabrza. Wierzyła, że jej się uda. I tak się stało. Doczekała przeszczepu.

Po paru latach zakochała się i wyszła za mąż. Jest pierwszą kobietą w Polsce i 12 na świecie, która urodziła po przeszczepie dwójkę dzieci. Ukończyła ASP w Łodzi, zawodowo spełnia się w malarstwie sztalugowym olejnym.

***

Reportaż "Serce" autorstwa Grażyny Wielowieyskiej został wyemitowany w poniedziałek (21.11) o godz. 21.15 na antenie Czwórki.