Strona główna > Artykuł

"Rzemieślnicy, czyli artyści" - reportaż Aleksandry Dobieszewskiej

Studio Reportażu i Dokumentu

W minioną środę i czwartek reportażyści z całego kraju mieli ucztę audialną, podczas tych dwóch dni posłuchali 10 reportaży, dowiedzieli się jak samorealizować reportaże i dokumenty, dowiedzieli się co dzieje się z reportażem na świecie. Próbowali odpowiedzieć na pytanie czy słuchowisko może być dokumentem, a także zasmakowali archiwalnych reportaży. To wszystko działo się podczas Ogólnopolskiego Seminarium Reportażystów.

Ogólnopolskie Seminarium Reportażystówfot. Antoni Rokicki

"Rzemieślnicy, czyli artyści" - reportaż Aleksandry Dobieszewskiej

Czym różni się reportaż od informacji? Jakie są jasne i ciemne strony zawodu reportażysty? Melchiory to konkurs, który odbywa się co roku. Jury wybiera najlepszy reportaż radiowy w kategoriach: Inspiracja Roku (dla dziennikarza telewizyjnego, który inspiruje reportażystów radiowych), Reportaż i Dokument. Konkursowi towarzyszy rozdanie Grand Prix KRRiT.

Reportaż "Rzemieślnicy, czyli artyści" opowiada o tym wydarzeniu, o seminariach, nastrojach towarzyszących nominowanym przed rozdaniem, ale przede wszystkim o sztuce dziennikarskiej, rzemiośle, ale co ważniejsze - sztuce.

Wybitna reportażystka radiowa, Agnieszka Czyżewska-Jacquemet mówi o trendach we współczesnym reportażu, a także o tym, czym charakteryzuje się reportaż w Polsce i jakie napotyka trudności. Laureaci i nominowani opowiadają o swoich dziełach, mówią co w tym zawodzie jest dla nich najcenniejsze i najtrudniejsze. Nie brakuje ciekawych historii o nocowaniu w hotelu na godziny, czy o ataku z nożem.

Urszula Żółtowska-Tomaszewska dzieli się tym, jak wyglądają relacje z bohaterami reportaży. Cytuje Hannę Krall, opowiada co umieściłaby w reportażu o sobie.

"Rzemieślnicy czyli artyści" to opowieść nie tylko o tegorocznym rozdaniu nagród Melchiory i Grand Prix KRRiT, ale przede wszystkim to próba zbadania tej perły w gatunkach radiowych.

***

Reportaż "Rzemieślnicy, czyli artyści" autorstwa Aleksandry Dobieszewskiej został wyemitowany we wtorek (22.11) o w godz. 1.10-3.00 ramach pasma "Noc z Reportażem" w Programie 1.