Strona główna > Artykuł

Melchiory 2022. "To ostatnie takie trio" - reportaż Mariusza Kamińskiego

Studio Reportażu i Dokumentu

Statuetkę Melchiora w kategorii "Reportaż" otrzymał Mariusz Kamiński z Radia Lublin za reportaż "To ostatnie takie trio", który opowiada o Panu Józefie mieszkającym pod Parczewem. Od kilku lat Pan Józef, wraz z kolegą, para się niezwykłym jak na dzisiejsze czasy zajęciem. Przez kilka tygodni, wiosną i jesienią, pomaga starszym ludziom, którym orze przydomowe ogródki.

Mariusz Kamiński (C) ze statuetką Melchiora fot. Cezary Piwowarski/Polskie Radio

"To ostatnie takie trio" - reportaż Mariusza Kamińskiego

Wykorzystanie konia do tej pracy to jedyny sposób, aby to zrobić, na tak małej przestrzenni. Jak się okazuje praca ta to swego rodzaju terapia. Bowiem kilkanaście lat temu pana Józefa spotkała wielka tragedia, kiedy zaginęła jego ukochana żona.

Melchiory 2022. Znamy laureatów 

W kategorii Dokument za reportaż "Przewodniczka matek" została nagrodzona Aleksandra Sadokierska z Polskiego Radia Białystok. W kategorii Inspiracja Roku nagrodę otrzymał Wojciech Królikowski z TVP Katowice "za oryginalny i odkrywczy sposób opowiedzenia historii".

Przyznano także wyróżnienia: w kategorii Dokument - dla Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej ze Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia za reportaż "Choj - opowieść o Mirku Chojeckim" i dla Anny Rębas z Polskiego Radia Gdańsk za reportaż "Wagner wraca do domu", a w kategorii Reportaż - dla Henryka Dedy i Waldemara Kasperczaka z Fundacji Głos Ewangelii za reportaż "Baca z siódmego nieba".

Dwa wyróżnienia w kategorii Inspiracja Roku otrzymali: Violetta Rotter-Kozera z TVP Katowice i Monika Meleń z TVP Kraków. Nagrodę Specjalną Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia otrzymała jego reportażystka Urszula Żółtowska-Tomaszewska za niezwykłe oddanie swojej pracy, redakcji i kolegom, z którymi pracuje.

Grand Prix KRRiT

Podczas uroczystości wręczono także nagrody Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Grand Prix KRRiT otrzymały ex-aequo Maria Magdalena Grydniewska z Polskiego Radia Lublin za reportaż "Anna Paniszewa" oraz Joanna Sikora z Polskiego Radia Białystok za reportaż "Tola".

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przyznała też dwie nagrody specjalne dla Macieja Jastrzębskiego i Jakuba Tarki. Maciej Jastrzębski z Informacyjnej Agencji Radiowej doceniony został za dokument "Historia kłamstw krwią haftowana", czyli wnikliwy dokument o zbrodniach stalinowskich dokonywanych na Polakach od 17 września 1939 roku, przez mord katyński, po deportacje w głąb Rosji i obławę augustowską.

***

Reportaż "To ostatnie takie trio" autorstwa Mariusza Kamińskiego został wyemitowany we wtorek (22.11) w godz. 1.10-300 w ramach pasma "Noc z Reportażem" w Programie 1.